Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kayıt dışı çalışma nedeniyle 6 yılda 88 milyar TL kayıp var

ANKARA (DÜNYA) ÖZ İPLİK-İŞ Umumî Yöneticisi Rafi Ay, sendika bünyesinde yaptıkları bir çalışmada, son 6 yılda kayıt dışı çalışanların tamamının minimum fiyatlı olduğu varsayılsa, güncellenmiş datalarla 88 milyar TL, yalnızca ilgili yılın bedeli düşünüldüğünde ise 40,8 milyar TL vergi ve gelir kaybı olduğunu bulduklarını açıkladı. Rafi Ay, COVID-19 salgınında devletin üstlendiği yük dikkate alındığında, kayıt dışı çalışmanın önlenmesinin bir toplumsal dayanışma ve gelecek sorunu olduğu vurgusunu yaparak, salgında kayıt dışı personel çalıştıran işletmelerin de kamu desteklerinden faydalandığını hatırlattı. Rafi Ay, “Sendikalar demokrasinin, tam yarışmanın, saygın ve adaletli çalışma hayatının temelidir. Ne yazık ki uzun devrandır ne kayıt dışı ekonomiyi ne de kayıt dışı çalışmayı engelleyebildik. Bugün COVID-19 salgını ile uğraş ettiğimiz ortam kayıt dışı çalıştırmanın bizlere nelere malolduğunu tekrar görmek için yeterli bir fırsattır” dedi.

Rafi Ay, son periyotta kayıt dışı çalışma nispetlerinin tekrar yükselmeye başladığına işaret ederek, bunun yalnızca toplumsal değil, tıpkı devranda ekonomik yük getirdiğini de belirtti. Kayıt dışı çalıştıran patronların de salgın devrindeki desteklerden faydalandığını hatırlatan Rafi Ay patronlara de seslenerek, “İşverenlerimize de sesleniyoruz. Kayıt dışı emekçi çalıştıran, ekonomik faaliyette bulunan bireyler bugün ‘iş insanı’ üzere davranıp, hak etmedikleri bir birikimden yardım istiyorlar. Kayıt dışı faaliyet yürütenlerin haksız yarışmasının yarattığı tahribatı siz bizden daha uygun biliyorsunuz. Gelin daima birlikte uğraş edelim. Gelin sendikalara, emekçilere karşı önyargınızdan kurtulun. Bu mücadeleyi daima birlikte vermezsek, arsızca hepimizin hakkını gaspedenlerin çıkarı daha da artacak” dedi.

Örgütlenmenin önündeki handikapların kaldırılmasının kayıt dışı çalışmayla en değerli uğraş araçlarından biri olduğunu vurgulayan Rafi Ay, böylece hem haksız yarışmanın, hem de ağır bir sosyal-ekonomik sorunun önlenmiş olacağını belirtti.

88 milyar TL kayıp

Sendikanın TÜİK’in metodoloji değiştirdiği yıldan başlayarak son 6 yıldaki kayıt dışı çalışan sayısı üzerinden yaptıkları hesaplamayı paylaşan Rafi Ay, bütün kayıt dışı çalışanların taban fiyatlı olduğu varsayımı altında dahi, ilgili yılların fiyat seviyesi dikkate alındığında 40.8 milyar TL, ilgili yılların bedellerinin bugünkü kıymete taşınması halinde ise 88.3 milyar TL’lik bir kayıp ortaya çıktığını belirtti. Rafi Ay, “Yaptığımız temel hesaplamalara nazaran son 6 yılda en az 40.8 milyar TL kayıt dışı çalıştırmadan ötürü toplumsal güvenlik prim ve vergi kaybı oluşuyor. Siz buna, prim alamadığı için toplumsal güvenlik açığının artmasını, işsizlik sigortası fonunun nema kaybını, toplanamayan vergi nedeniyle ulaşan bütçe açığını ve bütün bunların finansmanı için devletin daha çokça borçlanmasından kaynaklı ek yükü de ekleyin. Ortaya çıkacak sayının çok daha büyük olacağı ortada” dedi.

Kayıt dışı çalışan kişi sayısı ve minimum fiyatlı olmaları halinde vergi ve içtimaî güvenlik primi kaybı

2014-2019

İlgili yıl taban ecrine nazaran vergi+prim meblağı (Bin TL)

İlgili yıl fiyatının 2020 Ocak ayındaki pahasına nazaran meblağ (Bin TL)

Tarım Dışı Bölümler

21.538.323,10

30.323.831,07

Tarım ve Tarım Dışı kollar yekun

40.803.984,35

88.303.288,13

NOTLAR:

-İlgili yılda taban fiyattaki, personel ve patronun uzun ve kısa vadeli sigorta kolları, işsizlik sigortası primleri ile gelir vergisi fiyatı.

-Gelir vergisi çalışanın bekar çocuksuz AGİ indirimi sonrası gelir vergisidir

-Sosyal güvenlik patron behresi 5 puan indirim sonrası pahadan hesaplanmıştır.

-TÜİK TÜFE TL karşılık güncelleme aracı kullanılarak yıl ortası paha, 2020 Ocak ayına taşınmıştır.

-Kayıt dışı çalışan kişi sayısı TÜİK verisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287