Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kamuda olağanlaşma sürecindeki önlemler belirlendi

Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 22 Mart’ta başlatılan kamuda esnek çalışma modelinin sona ermesiyle kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken önlemleri belirledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, İş Sıhhati ve Güvenliği Umumi Müdürlüğünce hazırlanan ve tüm bakanlıklara gönderilen önlemler arasında servis araçlarından bina girişine, ofis ortamında maske tasarrufundan yemekhane sistemine kadar birçok husus yan aldı.

Sıradanlaşma sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak tedbirler şunlar:

“Servis araçları ile hizmete mahsus tüm araçların taşıma kapasitesi içtimaî uzaklık kuralları gözetilerek belirlenecek. Araçlarda el antiseptiği ve tek tasarrufluk maske bulundurulacak. Muhtemel yığılmaların önüne geçilmesi için servis hareket saatleri yine belirlenecek. İş taraflarına girişlerde tüm çalışanların temassız ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları denetim edilecek. Geçiş denetim sistemi bulunan iş yanlarında bulaşma riskine karşı temassız sistemler kullanılacak. Içtimaî arayı sağlamaya dönük kurum girişlerinde geçiş işaretlemeleri yapılacak. Bina girişleri ile asansör kabini ve katlarda haberlendirme panolarına salgından korunma sistemlerine ait şimdiki malumatlar paylaşılacak. Ofisler ve içtima odaları ile tuvaletler, asansör, merdiven trabzanları, kapı kolları ve elle sık temas edilen çalışma ortamındaki ekranlı araçlar ile bilgisayar klavyeleri, fare ve telefon üzere ekipmanlar dezenfekte edilecek.”

Içtimalar telekonferans metoduyla yapılacak

Toplumsal uzaklık kuralı dikkate alınarak belirlenen önlemler kapsamında, kurum ve kuruluşlarda şu düzenlemeler yapılacak:

“Ofisler, sık aralıklarla doğal yollarla havalandırılacak. Havalandırma sistemleri yine gözden geçirilecek. Içtima, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi yahut telekonferans görüşmesi yoluyla yapılacak. Toplumsal uzaklığın sağlanamadığı ofis ortamlarında çalışanlar için tekrar düzenlemeye gidilecek. Tüm işçi çalışma müddetince maske kullanacak. Yemekhanelerde yeni periyotta düzenlemeye gidilecek. Daha az sayıda kişinin bir arada bulunmasını sağlayacak halde yemek saatleri ve masa tertibi ayarlanacak. Yemekhane girişlerinde münâsib yer işaretlemeleri yardımıyla toplumsal uzaklık korunacak. Tek tasarrufluk eserlerle kumanya verilecek. Ortak tasarruf meydanındaki su sebilleri ve çay makinaları kullanılmayacak.”

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287