Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Kaderlerine Terk Edilmiş Yanlar İlginizi Çekiyorsa, Bu 4 Site Sizin İçin…

Kaynak avına çıkan birçok insan bulmanız mümkün. Kimileri ise terk edilmiş noktaları gezip, vakit içerisinde unutulan ve ihmal edilen şeyleri hatırlamayı ilgi alımlı buluyor. Ama kimilerimiz, bu terk edilmiş noktaları şahsen gidip görme fırsatına sahip değiliz. Bu bazen bölgenin çok uzak olmasından kaynaklanırken, bazen ise nereye gideceğimizi bilmiyoruz.

Neyse ki internet üzerinde kendisini terk edilmiş tarafları görüntülemeye adamış, bir alt kültür var. Aşağıda bu unutulmuş alanları bulmanıza yardımcı olacak web sitelerini listeledik.

1. Abandoned Places

Sitede yerkürenin farklı mahallerindeki konumlar hakkında malumatlar de mahal alıyor. Bunlardan biri olan hayalet kasaba The Graffiti Place hakkındaki haberleri siteden edinebilirsiniz.

Abandoned Places

2. Abandoned America

Tek bir mevzuya odaklanan, daha çağdaş bir web sitesi arıyorsanız belgeselci Matthew Christopher’ın oluşturduğu Abandoned America’ya bir göz atın. Christopher, sahifesinde çocukluğundan bu yana terk edilmiş noktalardan etkilendiğini söylüyor. Bu mekanların hikayelerini paylaşan Christopher, konumların kimilerinin haberlerinin şahsi mülkiyet olmasından ötürü saklı olduğunu belirtiyor.

Yeniden de site, terk edilmiş mekanlar konusunda en kapsamlı kaynaklardan bir tanesi.

Abandoned America

3. Urbex Playground

Terk edilmiş binaların tarihi ile kentsel keşfi bir araya getiren bir site mi arıyorsunuz? Urbex Playground, kentsel ve kırsal gezintiye ayırdığı iki kısmıyla hem yüksek yoğunluklu, hem de düşük yoğunluklu kesimlerdeki terk edilmiş binaları oraya çıkarmayı amaçlıyor.

Urbex Playground

4. Freaktography

Aradığınız, terk edilmiş meydanlara daha “cesur” bir yolla göz atan bir site ise, Freaktography’ye göz atmalısınız. 2010’ların başlarında açılan web sitesi, terk edilmiş binaların ve hayalet kasabaların fotoğraflarını internet üzerinde paylaşıyor. Web sitesi üzerinde bu mevzuyla ilgili çok sayıda fotoğraf bulmanız mümkün.

Gayrı unsurlardaki sitelerde olduğu üzere Freaktography, okurlarına kendi formüllerini izlemelerini önermiyor. Terk edilmiş noktaları belgeleyip, fotoğrafını çekmek istiyorsanız, kişisel mülkiyete olursuz olarak girmemeniz gerekiyor.

Freaktography

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287