Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İTO’dan faaliyet dokümanı talebi yüzde 65 arttı

İTO’da yeni kurulan şirket sayısı, 1 Haziran’da başlayan olağanlaşmanın birinci haftasında bir evvelki haftaya nazaran yüzde 109 artarak 1.017’ye yükseldi. İTO’da firmalardan evvelki hafta 7 bin 57 faaliyet evrakı talebi gelirken, 1 Haziran haftası yüzde 65 artışla 11 bin 665 faaliyet dokümanı verildi. Geçen hafta İTO Davet Merkezi’ne ulaşan arama sayısı da yüzde 98 artarak 16 bini geçti.

Salgın sonrası denetimli olağanlaşma sürecinin birinci hafta sonuçlarını kıymetlendiren İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Yeni olağanın başladığı 1 Haziran’dan bu yana geçen bir hafta, iş yerküresinin pandemi korkusunu güçlü bir biçimde arkada bırakmaya başladığını ve dört elle işine sarıldığını ortaya koyuyor. Hem yılın yeni yarısına hem de denetimli olağanlaşma sürecine moralli başladık” diye konuştu.

Ertelenen iç ve dış talebin güçlü halde devreye girdiğini gözlemlediklerini aktaran Avdagiç, hükümetin açıkladığı paketlerin de bu talebin finansmanında büyük eği olduğunu kaydetti.

Avdagiç, “Rakamlara yansıyan telafi ve toparlanma, daha 1. haftadan ‘nerede kalmıştık’ dedirtti. Birinci hafta İTO’dan faaliyet evrakı talebi yüzde 65 arttı. Dolar kuru geriledi, CDS düzgünleşti. 51 bin esnaf, kepenklerini tekrar açtı. Yalnızca kamuda 300 binden çokça memur işbaşı yaptı. Velev İstanbul trafiği de iş yoğunluğuna döndü.” dedi.

2. yarıda toparlanma sürecinde hızlanma beklediklerini tabir eden Avdagiç, “Üretimin devamını sağlayan paketler ve rekor düşük getirili kredilere İstihdam Kalkanı da eklenince beklenenden çok daha süratli halde olağana döneceğiz. Pandemi sonrası Türkiye’nin en yeterli çıkış yapan devlet olma yolundaki büyük hamlesi böylelikle gerçekleşecek.” halinde konuştu.

“Megakent, olağan mesaiye başladı”

Şekib Avdagiç, COVID-19 sonrası sıradanlaşmanın geçmişte kalan 1. haftasında piyasada ve gerçek kesimde yaşanan gelişmelere ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“TCMB olgularına nazaran, 1 Haziran Pazartesi günü 6,82 TL olan dolar kuru, 5 Haziran Cuma günü 6,78 TL’ye geriledi. Türkiye’nin risk primini gösteren CDS’ler, ekonomimizin hak etmediği biçimde ölçüsüz yüksek dahi olsa, bir hafta öncesine nazaran yüzde 7’lik güzelleşme gösterdi. BIST 100, birinci haftayı yüzde 3’ün üzerinde bir artışla kapattı.

Bir diğer işaret de elbet İstanbul trafiği… Geçen hafta sabah trafiği yoğunluğu, pandemi öncesindeki üzere yüzde 30’u geçti. Mesai saati bitiminde ise hareketlilik yüzde 60’ı buldu. Öte yandan, İstanbul’da 230 bin esnaf var. 51 bin esnaf, 1 Haziran itibariyle 2,5 ay sonra işbaşı yapma heyecanı yaşadı. Bununla birlikte 300 binden ziyade kamu çalışanı, 1 Haziran itibarıyla megakentte sıradan mesailerine başladı.”

İTO’nun talepleri

Avdagiç, iş yerküresinin yeni devir beklentilerine ait de, “Kısa çalışma kapsamındaki maaş ödemelerinin, son müracaat tarihi olan 30 Haziran’dan itibaren 2. bir 3 ay mühletle uzatılmasının çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıyeten, biriken ve ertelenen SGK ödemelerine de bir vadelendirme getirilmesi patronu ve hasebiyle istihdamı rahatlatacaktır. Öte yandan, koronavirüsün iş kazası ve meslek illeti kapsamından çıkarılması için yasal mealde yapılması gerekenler var.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287