Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İtalya’dan hudutlarını açmayan AB devletlerine reaksiyon

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, başbakanlık sarayı Chigi’nin avlusunda devletindeki COVID-19 salgınına ait bir basın içtiması düzenledi. Salgına yönelik tedbirleri, birinci defa gevşetmelerinin üzerinden bir ay geçtiğini söz eden Conte, “4 Mayıs’tan beri donelerin, ihtiyatla fakat bir o kadar açıkça yürek verici olduğunu söyleyebiliriz. Artık tekrar başlayabiliriz. Bu bunalım, yapısal problemlerin üstesinden gelmek ve ülkeyi yine tasarlamak için bir fırsat olmalı.” diye konuştu.

İtalyanlar olarak haftalarca fedakarlıktan sonra biraz gülümsemeyi ve neşeyi hak ettiklerini lisana getiren Conte, “Faaliyetleri tekrar başlatabilen birinci AB devletlerinden biriysek bu hepimiz fedakarlık yapmayı kabul ettiğimiz içindir. Tekrar de dikkat etmemiz gerekiyor. En tesirli tedbir, fiziki aralık ve maske. Virüsün kaybolduğunu söylemek, onu önemli biçimde hafife almaktır.” tabirlerini kullandı.

Conte, devlette seyahat kısıtlamasının bugün kalktığını belirterek “Bugünden itibaren yerden yere müsaade dokümanı olmadan seyahat edilebilir.” dedi.

İtalya’nın AB devletleri ve Schengen Kesimi devletlerine hudutlarını da bugünden itibaren açtığı ama kimi memleketlerin buna yanaşmadığı anımsatılan Başbakan Conte, “Koronavirüs acil durumundan sonra bütün devletler, İtalya’ya hudutlarını açmadı. Daha yüksek bulaşma eğrisi olan devletlere karşı birtakım tedbirler aldığına inanan birtakım devletler var. Avusturya ve Yunanistan üzere devletlerin İtalya’ya karşı ayrımcı tedbir alması için bir neden yok. Şeffaflığın bedelini ödemek istemiyoruz. Bu kararların kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Dostlarımızı bu türlü bir kararın haklı olmadığına ikna edeceğimize eminim.” tabirlerini kullandı.

Devlette son günlerde COVID-19’un iktisattaki tesirine yönelik hükümete yapılan tenkitlere ve yaşanan çevre yansılara de değinen Conte, hükümetin buhran periyodunda açıkladığı bunalıma mali müdahale paketlerinde belirtilen ödemelerin gecikmesinden dolayı özür diledi.

Başbakan Conte, mekteplerin da eylül ayından itibaren katiyen açılacağını söyledi.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287