Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İtalya’da istihdam salgın nedeniyle son 3 yılın dibini gördü

İtalya’da koronavirüs (COVID-19) salgınının iş gücü piyasasını etkilemesinden ötürü nisanda 274 bin kişi işini kaybederken, işsizlik orantısı işsizlerin salgın nedeniyle iş aramayı askıya almasıyla son 12 yılın en düşüğü olan yüzde 6,3’e geriledi.

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ISTAT) muvakkat donelerine nazaran, COVID-19 nedeniyle nisan ayında istihdam edilen kişi sayısı bir evvelki aya nazaran yüzde 1,2 (274 bin kişi) daha azaldı. İstihdam orantısı yıllık yüzde 0,7 düşerek yüzde 57,9’a gerileyerek, Haziran 2017’den beri en düşük seviyeye indi.

Nisanda işsizlik orantısı işsiz kişilerin salgın nedeniyle iş aramayı askıya almasından ötürü Kasım 2017’den beri en düşüğü olan yüzde 6,3’e geriledi. Beklenti işsizlik orantısının nisanda yüzde 9,5’e yükselmesi istikametindeydi.

Mart ayında işsizlik nispeti yüzde 8 olarak açıklanmıştı.

Genç işsizlikte ise nispet yüzde 26,5’ten 20,3’e geriledi.

Yalnızca etkin olarak iş arayan beşerler işsizlik orantısına dahil edildiği için işsizlik nispetinde düşüş kaydedildiği belirtiliyor.

ISTAT, COVID-19’un iş gücü piyasasına olan tesirinin mart ayına orantıyla nisanda “daha belirgin” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

ISTAT, iş gücü piyasasında hareketsizlikte daha güçlü büyüme olduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287