Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İstanbul’da toplu taşıma için yeni kararlar alındı

İstanbul’da otobüs, metrobüslerde oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar, metro ve raylı sistem araçlarında ise oturan yolcu sayısı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınabilecek.

İstanbul Valiliği açıklamasına nazaran, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan İstanbul Hıfzıssıhha Heyeti içtimasına İstanbul Büyükşehir Belediye Yöneticisi Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım Bilim Heyeti ve Ulaşım Destek Encümeni üyeleri, ilgili vali yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Vilayet Jandarma Komutanlığı, Bölge Emniyet Müdüriyeti, Vilayet Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri, İETT ve Metro İstanbul yetkilileri katıldı.

Içtimada, otobüs, metrobüs araçlarında oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’ü kadar yolcu alınması kararlaştırıldı.

Ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç tabanında etiket pratiği yapılması, araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmaması, ısrarla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulması karara bağlandı.

Metro ve raylı sistem araçlarında ise oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınması, kent hatları vapurları ve deniz motorlarında oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınmasına karar verildi.

Içtimada başkaca maskesiz yolcu alınmamasına, tüm araçlarda likit el dezenfektanı bulundurulmasına, araçların her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilmesine, duraklarda toplumsal aralığın koruması maksadıyla işaretleme yapılması zarurî kılındı.

Kurallara uymayanlara idari para cezası verileceği aktarılan açıklamada, konusu cürüm oluşum eden davranışlara ait ise Türk Ceza Kanunu’nun 195. Unsuru kapsamında gerekli isimli süreç başlatılabileceği vurgulandı.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287