Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İspanya’da OHAL 21 Haziran’a kadar uzatıldı

İspanya meclisi, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından ötürü 14 Mart’tan bu yana uygulanan harikulâde halin (OHAL) 21 Haziran’a kadar uzatılmasına onay verdi.

Sol koalisyon hükümeti tarafından getirilen, 7 Haziran’da vadesi dolacak OHAL’in 21 Haziran’a kadar uzatılmasıyla ilgili tezkere, 350 sandalyeli mecliste 155 hayır ve 18 çekimser oya karşılık 177 oyla kabul edildi.

COVID-19 tedbirleri kapsamında umumi heyet salonunda 46 milletvekili bulunurken, sairleri ise hanelerinden dijital sistemle oy kullandı.

Salgının başlamasından bu yana OHAL 6’ncı kere uzatılırken, Başbakan Pedro Sanchez, bunun son olduğunu duyurdu.

Muhalefetteki sağ görüşlü partilerden gelen sert tenkitlere karşın OHAL’in uzatılmasını sağlayacak meclis çoğunluğunu bulmayı başaran Sanchez, “COVID-19’da en berbatı arkada kaldı. Kazanma inancı, çevre disiplin ve uğraşla salgın aşılabilir.” dedi.

Salgına karşı aşı bulunana kadar önlemi elden bırakmamaları gerektiğini vurgulayan Pedro Sanchez, OHAL’in sona ermesiyle başlayacak yeni olağanlık sürecinde kimi tedbirlerin devam etmesi için cuma günkü Bakanlar Konseyinde kanun kararında kararname çıkaracaklarını açıkladı.

COVID-19 kaynaklı doneleri revize etmeyi sürdüren Sıhhat Bakanlığı, şimdiye kadar 27 bin 128 kişinin hayatını kaybettiğini ve yekunda 240 bin 326 vaka tespit edildiğini bildirdi.

COVID-19’dan ötürü hadlerin saklı olduğu İspanya’da OHAL kapsamında kararlar merkezi hükümet tarafından alınırken, tıpkı devranda hür dolaşıma sınırlama getirilmesi, evlat ve yaşlıların yalnızca makul saatlerde sokağa çıkmalarına müsaade verilmesi üzere kararlar da uygulanıyor.

Hükümetin 4 Mayıs’tan bu yana tatbik başladığı, 4 aşamalı kademeli sıradanlaşma sürecinde de 8 Haziran’dan itibaren devlet nüfusunun yüzde 60’ının 3’üncü, geri kalanının da 4’üncü aşamada olması öngörülüyor.

Bu ay sonu itibarıyla olağanlaşma sürecini devlet umumunda tamamlamayı planlayan hükümet, sonrasında COVID-19 ile uğraşta özerk idarelere siyasi salahiyetlerini tekrar verecek.

İspanya, 1 Temmuz itibarıyla kısıtlı ve bölgesel boyutta yabancı turist kabul etmeye başlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287