Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İş Bankası’ndan blockchain teknolojisinde bir birinci

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle birinci pilot dış ticaret finansman sürecini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren birinci Türk bankası oldu. 27 Mayıs 2020 tarihindeki süreç; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Dış ticaret süreçlerine ve finansmanına odaklanan bir işbirliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde; dış ticaret süreçlerinin finansmanı, daha kolay ve problemsiz bir halde yapılabiliyor. Firmalar, ticarete dair doneleri tekraren girmeden, süreçlerini inançlı, şeffaf ve korunaklı bir halde gerçekleştirebiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde ise tarafların haberleri herkese dağıtılmıyor. Yalnızca Banka ve firmaların elverişli gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans yerküresine kişisel kapalılık sağlanıyor.

“Blockchain teknolojisiyle müşterilerimizi dış ticarette daha kolay ve inançlı bir periyoda taşıyoruz”

Memleketler arası ticarette güvenlik, sürat ve operasyonel verimliliği artıracak bu teknolojinin, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için devrim niteliğinde bir tahlil olduğunu vurgulayan İş Bankası Umum Yönetici Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi: “İş Bankası olarak teknoloji ortamında imza attığımız birincilerle müşterilerimizin finansman gereksinimlerine yenilikçi tahliller sunuyoruz. Artık de blockchain teknolojisi ile birincisini gerçekleştirdiğimiz bu pilot süreçle, dış ticaret finansmanında olgunun eşleşmesine dayalı, sağlam ve daha kolay bir periyodu başlatıyoruz. Yerkürenin süratle gelişen yeni teknolojik oluşumlarında mekan alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden memleketler arası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik eserler geliştirerek müşterilerimize yepisyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Yerkürenin en geniş blockchain ağına sahip R3’e üye olan birinci Türk Bankası olarak, bu sefer blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi sürecinde de birinci Banka olma gururunu taşıyoruz.”

Marco Polo’nun blockchain bazlı finansman platformunda birinci süreci gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını tabir eden Şişecam CFO’su Görkem Elverici ise şunları söyledi: “Topluluğumuz, müşterileri ve tedarikçileri dahil tüm ekosistemine en âlâ hizmetler ve deneyimler yaşatmak için her türlü dijital tahlilleri geliştirmeye ve kullanmaya devam etmektedir.”

Commerzbank, Ticari Eser Idaresi Lideri Enno-Burghard Weitzel ise “Marco Polo’nun ödeme garantisi platformunda geçen yıl öteki bankalarla bir çok pilot süreç gerçekleştirdikten sonra, bu sefer çok daha geliştirilmiş versiyon üzerinde İş Bankası ile pilot süreç yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Üretim ortamına geçme yolunda teknik performansı test ettik ve müşterilerimiz ile iş akışlarını doğruladık” sözlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287