Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İnternette Pazarlama Nasıl Yapılır ?

Bu yazı içerisinde sizlere İnternette Pazarlama Nasıl Yapılır ?  hakkında bilgi vereceğim.

Teknoloji kullanımının artması ile birlikte dünya üzerinde pazarlama faaliyetlerinin en çok gerçekleştirildiği alan artık internet haline gelmiştir. Müşterilere hem zamandan tasarruf sağlaması hem de daha uygun fiyatlı seçenekler sunması nedeni ile hangi sektörde olursa olsun internette pazarlama faaliyetleri fazlasıyla talep görmektedir.  

İnternette pazarlama faaliyetleri yapmak, yerleşik bir mağaza açmaktan daha karlıdır.

Bunun sebebi; mağazada bulunması gereken çalışan sayısı kadar çalışana gerek duyulmaması, mağaza kirası verilmemesi, mağazanın elektrik faturası ödemek gibi sabit giderlerinden kurtulmuş olmak vb. Diğer yandan internette yapılacak pazarlama faaliyetlerinin zorlukları da es geçilmemeli ve müşterilere sorumsuzca davranılmamalıdır. 

İlk Aşama

İnternette pazarlama yapmanın ilk adımı pazarlama yapılacak sektöre ve ürüne karar verilmesidir. Pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce düşünülen tüm sektörlerin avantaj ve dezavantajları düşünülmelidir.

Sektör seçilirken o alandaki rakiplerin durumuna ve sektörün talep edilirliğine mutlaka bakılmalıdır. Sektör seçildikten sonra ise hangi ürünün ne fiyat üzerinden satışa sunulacağına karar verilmelidir. Belirlenen bu fiyattan ne kadar kar payı elde edileceği hesaplanmadan da fiyatlama yapılmamalıdır.

Fiyatlama yaparken çok yüksek tutardaki fiyatlar tercih edilmemelidir. Bunun nedeni ise, online alışveriş yapan kişilerin internetten aldıkları ürünlerde yüksek fiyatlı ürünlere genel olarak ilgi göstermemesidir.

Diğer yandan satılacak ürünün yerleşik bir mağazada fazlasıyla satılması o ürünün internet satışının düşmesine neden olacaktır. Müşteriler yakınlarında olan bir mağazaya gidip almak yerine canlı halini görmedikleri bir ürünü internetten almak istemeyeceklerdir.

Satılacak ürünlerin nakliyesinin nasıl yapılacağı konusu ise internet sitesini faaliyete açmadan önce muhakkak çözülmelidir.

Birden çok nakliye seçeneğinin bulunması ve nakliyelerin hızlı yapılması müşterileri siteye çeken önemli bir unsurdur. 

İnternette pazarlaması yapılacak ürünlerin tedarik edileceği kanal ise üründen elde edilecek karı ve ürünün fiyatını belirler.

Satılacak ürünlerin direkt üreticisinden alınması elde edilen karı arttırırken diğer yandan ürünün müşteriye sunulacağı satış fiyatının da düşmesini sağlar. Tüketiciye sunulan ürünün rakip firmalardan daha uygun fiyatla satılması ise daha çok tercih edilme sebebi olmaktadır. 

İnternette yapılacak pazarlama faaliyetinin başarılı olması ise kurulan internet sitesinin başarısına bağlıdır.

Hızlı işleyen ve kolay kullanıma sahip olan internet siteleri tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Sadece bilgisayarlara değil aynı zamanda mobil cihazlara da uygun internet siteleri daha çok talep görüp başarılı olmaktadır.  

Pazarlama sitesine yüklenen ürünlerin tüm özelliklerinin detaylıca yazılıp müşteriyi şüphede bırakmaması ve görsellerinin netliğinin yüksek olması da tüketicileri çekecek başka bir unsurdur.

Unutulmamalıdır ki tüketiciler tüm detaylarını öğrenmedikleri bir ürünü bilinmezlik hissetmeleri nedeniyle almayı tercih etmezler.

Diğer yandan ödeme seçenekleri her tüketiciye uyacak şekilde hazırlanmalıdır. Tüm bankaların kartları ile alışveriş yapılıp, havale ve eft ödeme seçeneklerinin de geçerli olması gerekir. 

Bunların yanı sıra kapıda ödeme seçeneği tüketicilerin en güvenilir bulduğu ödeme sistemi olması sebebiyle siteye eklenmelidir. 

İnternette Pazarlama Nasıl Yapılır ?  yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287