Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Internet Archive’in Başlattığı Fiyatsız Hizmet, Devleri Rahatsız Etti

Internet Archive, bu yılın Mart ayında oluşturduğu National Emergency Library (Ulusal Acil Durum Kütüphanesi – NEL) ile eğitmenlerin ve mekteplilerin salgın sırasında muhtaçlık duydukları kitaplara, e-kitap olarak ücretsiz ulaşabilmelerini amaçlamıştı. Bu dijital kütüphanede, 1,3 milyon kitap bulunuyordu.

Internet Archive, yayınladığı bir blog yazısı ile NEL sisteminin nasıl çalıştığını açıklarken, kullanıcıların rastgele bir bekleme listesine girmeden ABD akademik takviminin geri kalan devri boyunca kitapları ödünç alabileceklerini, kapanma yahut karantina sebebiyle lokal kütüphanelere gidemeyen kimselerin bu buhran devrinde de kendilerini ve sairlerini inançta tutarken kitap okumaya devam edebileceklerini söylemişti.

Her ne kadar Internet Archive’ın oluşturduğu NEL sisteminin epey güzel bir hedefi olsa da, New York birleşik duruşmasına iletilen bir davada yayımcılar, bu hizmetin “yasal kütüphane hizmetlerini aştığını” savundular.

Internet Archive’ın NEL’i için Hachette, HarperCollins, Wiley ve Penguin Random House tarafından başvurulan dava şimdi duruşmaya ulaşmamış olsa da, bu yayımcıların istediklerine ulaştığı söylenebilir.

National Emergency Library’den Erken Veda Açıklaması

Internet Archive, yaptığı yeni bir duyuru ile dijital kütüphanesinin planlanan devirden iki hafta evvel, 15 Haziran tarihinde kapanacağını duyurdu. Her ne kadar yayımcılar burada bir galibiyet almış olsalar da, Internet Archive’ın 2. bir blog yazısı, durumdan duyulan rahatsızlığı ortaya koydu: “Yayın hanelerinin bu şikayetinin içinde bulunduğumuz dijital periyotta kütüphanelerin kendilerini sorgulamaları gerekiyor. Şikayet, dijital yerkürede bir kütüphanenin ne olduğu fikrinin kendisine karşı çıkarak, rastgele bir kütüphanenin dijital kitaplara sahip olması ve bunları vermesi konseptine saldırıyor. Dava, en başta NEL hakkında kaygılarını lisana getiren lakin ahir bizle bir arada çalışarak fizikî mektepler ve kütüphanelere ulaşamayan şahıslara erişim sağlamaya karar veren birtakım akademik yayımcılara direkt zıtlık gösteriyor. Umarız burada da işbirliği mümkündür ve yayımcılar bu masraflı taarruzlarından vazgeçerler.

Yayın hanelerinin NEL ile yaşadıkları asıl mesele ise, bu sistemin klâsik kütüphanelerde bulunan lisans fiyatları ve başka kabul edilmiş sınırlamalara sahip olmaması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287