Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İngiltere’den Hong Konglulara çalışma vizesi lafı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, The Times gazetesi için kaleme aldığı makalede, Çin’in çıkardığı yasa nedeniyle Hong Kongluların hayat biçimlerinin tehdit altında olduğu kaygısını taşıdığını belirtti.

Hong Kong’da yaşananları görmezlikten gelemeyeceklerini vurgulayan Boris Johnson, Pekin idaresinin “Ulusal Güvenlik Yasası”nı uygulamakta ısrarcı olması durumunda İngiltere’nin yükümlülüklerini noktasına getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Johnson, Hong Kong halkı ile tarihi dostluk bağlarını sürdürmekten sair seçenekleri olmadığı icmalini yaparak, “Çin, Ulusal Güvenlik Maddesi’ni uygularsa, göçmenlik yasasını değiştirecek ve Hong Kong’da yaşayan İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportu sahiplerine İngiltere’de 12 aylık yenilenebilir çalışma vizesi vereceğiz. Bu da vatandaşlığa geçmeyi kolaylaştıracak.” sözlerini kullandı.

Hong Kong’un, kişileri özgür olduğu için başarılı olduğunu ileri süren İngiltere Başbakanı Johnson, “Ulusal Güvenlik Yasası”nın halkın özgürlüklerini kısıtlayacağı ve Hong Kong’un özerkliğini aşındıracağı değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong’da yaklaşık 350 bin kişinin BNO pasaportu bulunuyor.

Yasa

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve aktifliklerin yasaklanmasını içeriyor. Yasa, Hong Kong mahallî meclisinin onayı gerekmeksizin yürürlüğe girecek.

Çin medyasınca “Hong Kong’un vatan hainleri” olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş adamları ve aktivistlerin, ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önünü açan yasaya, Hong Kong’daki muhalifler ve Batılı memleketler karşı çıkıyor.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287