Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

İhracat Yapmak İsteyen Kişilerin Yapması Gerekenler

Bu yazı içerisinde sizlere İhracat Yapmak İsteyen Kişilerin Yapması Gerekenler hakkında bilgi vereceğim.

İhracat yapmak ve bu alanda başarılı olmak isteniyorsa öncelikle mutlaka uluslararası bir şirket imajı oluşturulması gerekmektedir.

Şirketin ölçeği küçük olsa dahi güven vermesi ve bu güveni uluslararası anlamda sağlaması olumlu bir imaj çizecektir.

Küçük Dokunuşlar

Uluslararası çapta başarı ve güven elde etmek için yapılacak faaliyetler dışında küçük dokunuşlar ile bunu sağlayacak yolu açmak da mümkündür.

Örneğin; internet sitesinin profesyonel şekilde hazırlanması, atılan her mailde şirket unvanına ve diğer bilgilere ulaşılması, internet sitesinin İngilizce başta olmak üzere pek çok dünya diline çevrilebiliyor olması, kartvizitlerde yer alan telefonların başına +90 eklenmesi ile uluslararası bir şirket imajı sağlanabilir. 

İhracat yapmaya karar vermeden önce mutlaka Dış Ticaret Müsteşarlığı ile görüşülmelidir.

Dış Ticaret Müsteşarlığı bu alanda ihracat yapmak isteyen kişilere yardım sağlamakta ve dış ticaret ile alakalı mevzuatlar hakkında bilgi vermektedir.

Diğer yandan ihracat yapmak isteyen kişilerin mutlaka tecrübeli kişiler ile çalışması gerekir. İhracat sektörü karmaşık ve rekabetin yoğun olduğu bir yapıdadır.

Bu nedenle alanında uzman kişiler ile çalışılmasa bile personele mutlaka diş ticaret eğitimi desteği sağlanmalıdır. 

İhracat yapmak isteyen kişiler direkt yurt dışına hizmet sağlayan işletmeler oldukları için, müşterilerin bu firmaları araştırması öncelikle internet yolu ile olacaktır.

Bu nedenle ihracat yapacak firmaların internetteki varlığı profesyonel bir çerçevede ve kaliteli görünmelidir.

Diğer yandan ihracat yapılan firmalar ile ilgili örnek bilgilerin yer alması da kişiler için güvenilir algısı yaratır.  

İhracat yapacak olan kişilerin en zor ve en önemli kararı girilecek sektördür. Hangi sektörün ne kadar talep gördüğü gibi bilgiler TOBB, Ticaret Odaları gibi yerlerden öğrenilebilir. Ancak burada öğrenilen bilgiler çok fazla spesifik olmamaktadır. Bu nedenle daha detaylı araştırma yapabilmek adına ihracat yapılacak ülkeye bizzat gitmek daha az riskli olacaktır.  

İhracata başlamadan önce; girilecek piyasanın neleri gerektirdiği, piyasada yer alan rakipler, düşük ücret ile hizmet veren firmalarla yarış içinde olunacağı ve hedef müşterilerin belirlenmesi gerektiği bilgileri mutlaka öğrenilmelidir. 

Uluslararası ticaret yapacak olan firmaların bilmesi gereken şey her zaman ihracat miktarının aynı olamayacağıdır. Bir ürün bir ülkede çok fazla talep görürken, bir başka ülkede firmayı zarara sokabilir. Bu nedenle her ihracat firmasının mutlaka B planı olmalı ve aksilikleri en az zararla kurtarmak için bu B planını devreye sokması gerekmektedir. 

İhracat yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da ulusal piyasada başarılı olmanın, uluslararası piyasada başarılı olmak anlamına gelmediğidir.

Bu nedenle uluslararası piyasalara açılmadan önce detaylı bir araştırma yapılmalı ve hedef müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine duyarlı şekilde hizmet sağlanmalıdır. 

İhracat yapacak firmaların neredeyse her ülkeye ayrı şekilde pazarlama stratejisi hazırlaması kısa sürede başarıya götürecek bir yoldur.

Her ülkenin şartlarına uygun pazarlama metodu uygulanırsa rakip firmalardan bir adım öne geçilebilecektir. 

İhracat Yapmak İsteyen Kişilerin Yapması Gerekenler  yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287