Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Hususî mektepler 15 Ağustos’tan itibaren yüz yüze telafi eğitimlerine başlayacak

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Kişisel Talim Kurumları Umumî Yöneticisi Muammer Yıldız, kişisel mekteplerin 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos’tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını duyurdu.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler doğrultusunda 16 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında eğitime ara verilen, 5580 sayılı Şahsi Talim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan şahsi mekteplerde, eğitimlere uzaktan eğitim yoluyla devam edildiği anımsattı.

Resmi mektepler tarafından EBA ve EBA TV üzerinden uzaktan eğitim yapıldığı sırada şahsi mekteplerin da eş vakitli olarak kendi imkan ve hocalarıyla uzaktan eğitim verdiğinin altını çizen Yıldız, şu haberleri paylaştı:

“Özel mektepler, verdiği uzaktan eğitimden talebelerinin ne kadar faydalandıklarının ölçümünü yaparak bahis tekrarı yahut yüz yüze eğitim alınmasına gereksinim duyulan ortamlarda telafi eğitimi yapabilecek. Şahsi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları ise 2019-2020 tedrisat yılının bitim tarihine kadar eğitimlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Yüz yüze telafi eğitim, şahsi mekteplerde 15 Ağustos 2020’den sonra başlayacak olup Ağustos ve Eylül aylarında yekun mühleti en az üç hafta olacak biçimde düzenlenecek. Telafi eğitimi yapacak şahsi mektepler eğitimin vakti ve mühletini il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine bildirecek ve eğitime başlamadan ve eğitim mühletince mekteplerinde önlemleri alacak.”

Şahsi eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitimlere de 16 Mart – 31 Mayıs tarihlerinde ara verildiğini hatırlatan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tedbirlerin uygulanmasıyla devlet umumunda olumlu sonuçlar elde edilmiş ve olağanlaşma süreci planlandığı formuyla devam etmektedir. Denetimli toplumsal hayat kuralları, vilayet pandemi heyetinin görüşleri de dikkate alınarak kurum binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarında kullanılan servis araçlarında koronavirüs salgınından korunmak için gerekli olan maske tasarrufu, hijyen ve içtimaî aranın korunması ile ilgili önlemlerle birlikte, bölgelere gönderdiğimiz metindeki kurallara uyulması kuralıyla şahsi eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kurucuları ve engelli bireylerin velilerinin istemesi halinde, merkezlerde eğitimlere 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayabilecektir.”

Yıldız, kişisel tedrisat kurslarının da gerekli tedbirleri alarak öğrenci velilerinin istemesi halinde, eğitimlere bugünden itibaren başlayabileceğini duyurdu.

Yıldız, hususî tedrisat kursları ile hususî eğitim ve rehabilitasyon merkezleri binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve öğrenci, kursiyer ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarını sağlayan servis araçlarında maske tasarrufu, hijyen ve içtimaî uzaklığın korunması ile ilgili önlemlerle birlikte öbür kurallara titizlikle uymalarının sağlanacağını, uymayanlar hakkında ilgili ünitelerce mevzuatları doğrultusunda gerekli yasal süreçlerin yapılacağını belirtti.

Umum Yönetici Yıldız, şahsi mektepler, kişisel tedrisat kursları, kişisel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile ilgili metinlerin bölgelere gönderildiğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku