Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Hür döviz fonlarında vergi yüzde 15’e çıkarıldı

Cumhurbaşkanının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararına nazaran, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun muvakkat 67’nci hususunda yan alan tevkifat nispetleri hakkındaki ekli karar yürürlüğe konuldu.

Gerçek bireylerde vergi orantısını yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkaran, hukuksal kimselere ise yüzde 15 nispetinde vergi getiren karar, hem vergi gelirini artırmayı hem de dövize olan talebi azaltılmayı amaçlıyor.

Fonlarda döviz cinsi yatırım yapan yatırımcılara döviz karı üzerinden, TL cinsi yatırım yapan yatırımcılara TL çıkarı üzerinden vergilendirme yapılıyor.

Tam ve dar mükellef gerçek kimseler ile tam ve dar mükellef anapara şirketleri menkul kıymet yatırım fonlarının katılma dokümanlarından elde edilen gelirler üzerinden stopaj tabiler. Gerçek şahıslar açısından stopaj sonuncu vergi olarak kabul edildiğinden, laf konusu gelirler açısından beyanname verilmiyor. Hukuksal bireyler açısından ise elde edilen bu gelirlerin Kurumlar Vergisi beyannamesine dahil ediliyor.

Portföyünün en az yüzde 80’i nispetinde döviz ve döviz cinsi varlık ve süreçlere yatırım yapan fonlar, hür döviz fonları olarak isimlendiriliyor. Çoğunlukla fon portföyünün en az yüzde 80’i Türk yahut yabancı kamu ve kişisel bölüm borçlanma araçlarına yatırım yapılıyor. Kalan kısımda ise yabancı anapara piyasası araçları ve TL cinsi varlıklara konum veriliyor. Bu fonların hedefi orta ve uzun vadede dövizdeki artışın da yol açacağı yüksek getiriyi elde etmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287