Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Hong Kong hükümetinden ABD idaresine reaksiyon

Xinhua ajansının haberine nazaran, Çin’in Hong Kong Kişisel İdari Nahiyesi hükümeti sözcülüğünden yapılan açıklamada, ABD idaresinin, Çin’in Hong Kong’a karşı hizmeti ile “meşru haklarını şeytanlaştırmayı ve lekelemeyi” sürdürmesinden “derin üzüntü” duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Hong Kong, Çin’in vazgeçilmez bir modülüdür. Çin’in kendi nahiyesini, ayrılıkçılardan, terörden ve anarşiden muhafaza hakkı olmadığına yönelik rastgele bir önerme, dikkatlice incelenmemiştir, ikili standartları ve iki yüzlülüğü çağrıştırır.” tahlili yapıldı.

Ulusal Güvenlik Maddesi’nin, Hong Kong topluluğunu “istikrara kavuşturmayı” amaçladığı vurgulanarak, “Hong Kong halkının özgürlüklerini baltaladığı tenkidinin safsata” olduğu belirtilen açıklamada, “ABD dahil her devletin ulusal güvenliğini korumak için yasal mevzuatı var.” denildi.

ABD Lideri Donald Trump, Çin Ulusal Halk Kongresi’nde (Ulusal Meclis) kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası ile Pekin idaresinin Hong Kong’un 1984’te imzalanan Sino-İngiliz Ortak Deklarasyonu ile edindiği idari özerkliği ve özgürlüklerine zarar veren hareketlere kalkıştığı icmalini yapmıştı.

Trump, “Çin’in son adımları göstermiştir ki Hong Kong artık gereğince otonom bir ortam değildir. Çin, ‘iki sistem, tek devlet’ formülünü, ‘tek memleket tek sistem’ olarak değiştirdi. Bu nedenle de yönetimime Hong Kong’a verilen siyaset ayrıcalıklarını kaldırılması talimatı veriyorum.” diye konuşmuştu.

Donald Trump ayrıyeten, “ABD, Hong Kong’un otonomisine zarar veren Çin ve Hong Konglu yetkililere de yaptırım için gerekli adımları atacak.” demişti.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287