Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Hezârfen Ahmed Çelebi Kimdir?

“Uçmaya çalışan ilk Türk” yada “uçan ilk Türk” olarak da bilinen Hezârfen Ahmed Çelebi, Osmanlı Devleti zamanında yapmış olduğu yada yapmaya çalıştığı uçma projeleri ile tanınan bir bilgindir.

Dönemin şartlarına rağmen elindeki imkanları kullanarak, insanları uçuracak olan bir sistemi geliştirmeyi ve bir buluşu ortaya çıkarmaya çalışmıştır.

Hezarfen, üzerinde çalıştığı uçma projesini geliştirirken zamanın önemi bilginlerinin bilgi ve önerilerinden yararlanmış, bununla kalmayıp uçan canlıları ve özellikle de kuşların nasıl uçabildikleri üzerinde durmuş ve mantık yürüterek bir sistem geliştirmiştir. Bu inceleme süreci ona “nasıl daha iyi olunabilir?” sorusunun cevabını vermiş ve geliştirmeye çalıştığı sistemde özellikle kanatlar ile merkez ağırlığının orantısı doğrultusunda bir geliştirme yapmıştır.

Hezarfen yapmış olduğu gelişimleri her zaman denemekteydi. Açık ve geniş meydanlarda, geliştirmiş olduğu uçma sistemini sürekli deneyen ve kısmen başarılı olan Hezarfen, o dönemde oldukça fazla dikkat çekmekteydi. İlk başarılı uçuş deneyimini 1632 yılında Galata Kulesi’nden, İstanbul Boğazı’nı geçerek yaklaşık olarak 4 bin metre mesafeyi katederek, Üsküdar’a varmıştır. Böylesi başarılı bir uçuş deneyimi o dönemlerde Osmanlı Devleti ve Avrupa’nın büyük ilgisini çekmiştir. O dönemlerin imkanları ile başarılması zor olan bir buluşu gerçekleştirmiş, bununla da kalmayıp, geliştirmiş olduğu bu kanatlı uçuş sistemi ile binlerce metre mesafe aşmıştır. Bu başarısı aynı zamanda dönemin Osmanlı Padişahı olan IV. Murat tarafından çok beğenilmiş ancak böylesi bir başarı ve girişim aynı zamanda korku ile karşılanmış ve Hezarfen’e bir kese altın verilerek, Cezayir’e sürülmüştür.

Tarih’te ve kaynaklarda, Hezârfen Ahmed Çelebi hakkında bilinen ve asırlarca anlatılan bu bilgilerin kaynağı ise o dönemin ünlü gezginlerinden birisi olan Evliyâ Çelebi’nin Seyahatnâme adlı eseri kaynaklık etmektedir. Çelebi, Osmanlı Devleti zamanında, Osmanlı topraklarının büyük bir kısmını gezmiş, bu gezi sürecinde bilgi, deneyim ve tecrübelerini kitabına aktarmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287