Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Her Bilgisayar Kullanıcısının Bilmesi Gereken Kısayollar

Günümüzde akıllı telefon kullanımı ne kadar çok yaygınlaştıysa da, bu cihazların özellikle bir bilgisayarın sunduğu iş performansını sunamadıkları da bir gerçektir. Bir masaüstü, dizüstü, laptop yada notebook sahip olduğu ergonomik klavyesi ile sistem üzerinde çalıştığınız her türlü işlemi daha hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlıyor. Bu hız, özellikle kısa yollar kullanıldığında daha da artar ve kısayollar bununla da kalmayıp aynı zamanda sisteminizdeki programları da basit bir şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlar.

Bu yazımızda her bilgisayar kullanıcısının mutlaka bilmesi gereken kısayolları ele alıyoruz. Bu klavye kısayolları her türden bilgisayar kullanıcısını yakından ilgilendiriyor.

Klavye Kısayolları

Klavye kısayolları özellikle yazı yazarken zaman konusunda büyük bir kurtarıcı olabiliyor. Mouse’u olmayan bir laptopu yazı yazarken mouse işlevselliğini sağlamak size büyük zaman kaybettirir bunu yerine şu kısa yollar işinize yarayacaktır;

Ctrl+c= yazıyı kopyalar

Ctrl+v= yazıyı yapıştırır

Ctrl+a= hepsini seç

Yazı yazarken kullanılabilecek farklı kısa yollarda mevcuttur ancak genel olarak yukarıdaki üç kısayol oldukça işe yarar ve en çok kullanılanlarıdır.

Tam Ekrandan Çıkmak

Bilgisayarınızdaki herhangi bir program, oyun siz istemeden tam ekran olduysa, bu durumda basitçe Esc’ye tıklayarak tam ekrandan çıkış yapabilirsiniz. Bu kısayol aynı zamanda web tarayıcıları üzerinden izlenilen videolar ve benzeri içerikleri için de geçerlidir.

Görev Yöneticisini Başlatmak

Bilgisayarınız aşırı derecede yavaşladı ve hatta donuyor, fanlar sesli çalışıyorsa o halde sistemde iyi gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu ve bu tarz sistem sorunlarının çözümü için görev yöneticisine ihtiyaç duyulur. Çünkü görev yöneticisi sayesinde sistem üzerinde sorun çıkartan program kolay bir şekilde belirlenebilir ve o program sonlandırılarak bilgisayarın rahatlaması sağlanabilir.

CTRL + SHIFT + ESC Görev yöneticisini başlatmanın hızlı bir kısa yoludur. Bu ekranda en çok RAM tüketen program, muhtelemen bilgisayarınızın donmasına sebebiyet veren programdır. Bunun için programı sonlandırın ve bilgisayarınızın rahatlamasını sağlayın.

Özellikle Windows işletim sistemi kullanıcıları açısından kısayollar kimi zaman hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle kısayollara alışmanız önerilir. Sadece bir kaç tekrar ile işinize yarayacak olan bu basit kısayolları ezberlemek hiç de zor değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287