Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Google Site Kiti Hızlı Kurulum Rehberiniz

Bir WordPress kullanıcısı olarak, web sitelerimi yönetmek için  birkaç araca güvenirim. En başta tabiki Google ürünleri, Arama Motoru Optimizasyonu’ndan (SEO) analitik raporlarına kadar her şeye yardımcı olan web yöneticileri için uzun zamandır kullanılmaktadır. Ancak, birden çok platforma yayıldığı için bilgileri manuel olarak toplamak pek de etkili değildi. Google site kiti ile bu açık kapanmış oldu.

Neyse ki, artık bu raporları toplayıp, derlemenin daha iyi bir yolu var.

Yeni Google Site Kiti eklentisi.  Google site kiti eklentisi sayesinde WordPress siteleriniz için verileri izleme, izleme ve analiz etmek her zamankinden daha kolay.

En sevdiğiniz Google araçlarından tek bir gösterge panosunda anlamlı bilgiler edinmenizi sağlar.

Bu yayında, Google Site Kit’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayacağız. Ardından, bir site sahibi olarak kullanmanız için size dört ipucu vereceğim. Başlayalım!

Google Site Kiti

Google Site Kiti , WordPress Eklenti Dizini’nde artık ücretsiz olarak kullanılabilen Google’ın resmi eklentisidir:

Google site kiti
Google Site Kiti

Google Site Kit WordPress eklentisi.

Bu hepsi bir arada araç, Google’ın ana ürünlerinden verileri toplamanıza ve doğrudan WordPress kontrol panelinize entegre etmenize olanak tanır. Her bir platform için ayrı eklentilere ihtiyaç duymaz.

Dilerseniz WordPress adresinden orjinal eklentiyi yükleyebilirsiniz.

Google site kitini nereden indirebilirim.
Google site kiti indirmek için tıklayın

Site Kiti aşağıdakiler de dahil olmak üzere en popüler altı Google aracını destekler:

Arama Konsolu : Sitelerin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini, belirli sayfalar için gösterimleri ve Tıklama Oranlarını (TO) gösterir.
Analytics : Sitenizi ziyaret eden, görüntüledikleri sayfaları ve diğer önemli kullanıcı davranışlarını izler .
AdSense : Sitenizin reklam gelirlerinin nasıl takip edildiğini takip eder.
PageSpeed ​​Insights : WordPress sitenizin performansını ölçer ve geliştirmek için yapabileceğiniz işlemleri önerir.
Etiket Yöneticisi : Herhangi bir kodu düzenlemenize gerek kalmadan WordPress sitenizdeki etiketleri ayarlar.
Optimize et : Sitenizi A / B testi için yapılandırır.

Google Site Kiti yükledikten ve bu hizmetlere bağladıktan sonra, WordPress gösterge tablonuzdaki verileri anlaşılması kolay grafiklerle görüntüleyebilirsiniz.

Ancak, eklenti Etiket Yöneticisi ve Optimize komut dosyalarını entegre ederken, etiketlerinizi yönetmek ve A / B testi yapmak için bu platformları ziyaret etmeniz gerektiğini unutmayın.

Google Site Kit’i yükleme ve kurma

Site Kit’in avantajlarından biri, kurulum kolaylığıdır. Hızlı bir şekilde kurulumu yapabilir ve çalıştırabilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra, Kurulumu Başlat düğmesine tıklayarak yapabileceğiniz Google Hesabınızla yetkilendirmeniz istenir :

Google site kit kurulumu
Google site kiti

Google Site Kit Kurulum istemi.

Yetkilendirme işlemine devam etmek için Google kimlik bilgilerinizle oturum açabilmeniz için yönlendirileceksiniz. Web sitenize sahip olduğunuzu doğrulamak, Google verilerine erişmesine izin vermek ve Search Console’u otomatik olarak ayarlamak için izlemeniz gereken bir dizi bilgi istemi olacaktır:

Google site kiti
Google site kiti

Google Site Kiti için kurulum sayfası.
Ardından, sitenize ek hizmetler bağlamanız istenir:

İlk sahiplik doğrulamasından sonra Google Site Kit’i kullanarak ek hizmetleri bağlama istemi.
Bunları daha sonra ayarlamayı tercih ederseniz, Site Kiti> Ayarlar> Diğer Hizmetleri Bağla’ya giderek bunu yapabilirsiniz :

Google Site Kit  Diğer Hizmetler ayarı.

Eklentinin gösterge tablosunda veri toplaması ve görüntülemesi birkaç dakika sürebilir. Bunu yaptıktan sonra Site Kiti> Gösterge Tablosu’na giderek genel bakış raporlarınızı görebilirsiniz :

Google Site Kiti gösterge tablosundaki Google Analytics ve Search Console verilerine bir örnek.
Sağ üst köşede, belirli zaman dilimleri için rapor gösterilecek tarihleri ​​seçebilirsiniz. Her hizmetin, WordPress kenar çubuğunuzdaki Site Kiti altındaki adlara tıklayarak erişebileceğiniz kendi ayrı bir gösterge tablosu da vardır .

Google Site Kiti WordPress geliştiricisi olarak kullanmak için 4 önemli ipucu
Site Kitini kullanmanın birçok farklı yolu vardır. Bununla birlikte, özellikle WordPress geliştiricisi olarak projeleri yönetmek için yararlı olabilecek bazı önemli özellikler vardır. İstemci siteleriniz için eklentiyi kullanmak için dört ipucu.

1. Rapor ayrıntılarının tamamını kısaltmak için özel sekmeleri kullanın.

Site Kiti kontrol paneli, sitenizin performansının sağlıklı bir anlık görüntüsünü oluşturmak için yeterli bilgi sağlar. Bununla birlikte, bir istemcinin daha spesifik veriler için istekte bulunması gibi daha derin dalış yapmak istediğiniz zamanlar olabilir.

Bu durumlarda, her bir Google platformuna erişmek için alabileceğiniz kısayolların bulunmasına yardımcı olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Google Site Kiti aracılığıyla bağladığınız araçların kenar çubuğu menüsünde kendi özel sekmesi olacaktır.

Sekmeyi tıklarsanız, biraz daha fazla bilgi görürsünüz. Örneğin, Analytics için Kitlenize genel bakışınızı görebilirsiniz :

Google Site Kit eklentisindeki Analytics kitleye genel bakış bölümü.
Analytics’te tam istatistikleri görme seçeneği de vardır . Bu, Analytics’i yeni bir sekmede açacak doğrudan bir bağlantıdır. Benzer şekilde, belirli bir raporu bütünüyle görüntülemek istiyorsanız, yanındaki ok simgesini tıklayabilirsiniz:

Site Kiti WordPress eklentisinden Google Analytics gösterge tablosu.
Birden fazla projeyi yönetirken, bu kısayollar iş akışınızı düzenleyebilir.

2. Gösterge tablonuzdan belirli sayfalar için performans raporlarını görüntüleyin.

Site Kiti gösterge tablosu raporları, sitenize bir bütün olarak genel bir bakış sunar. Ancak, belirli bir sayfada veya yayında yorum arıyorsanız, bunları arama çubuğundan yalnızca birkaç tıklamayla alabilirsiniz:

Google Site Kiti eklentisi gösterge tablosundaki arama çubuğu.
Sayfa veya yayınla ilişkilendirilmiş başlığı veya URL’yi girmeniz yeterlidir. Alan, aradığınız alanla dolduğunda Verileri Görüntüle düğmesini tıklayın. Ardından Ayrıntılı Sayfa İstatistiklerini göreceksiniz .

Bu, zamandan tasarruf etmenin ve iş akışınızı iyileştirmenin başka bir basit ama etkili yoludur. Tek tek sayfaların performansını anlamayı ve sitenizi etkileyen sorunları ortaya çıkarmayı ve çözmeyi kolaylaştırır.

Site Kiti ayrıca bir yönetici çubuğu özelliğine sahiptir. Bu, bir sayfanın istatistiklerini arka ucunu kullanmak yerine sitenizin ön ucundan bir araç çubuğu aracılığıyla görüntülemenizi sağlar. Ancak, bu özelliğin düzgün çalışmadığı , Google’ın üzerinde çalıştığı gibi bazı şikayetler olmuştur .

3. Kullanıcıların izinleri ve rolleri aracılığıyla Site Kiti istatistiklerine kimlerin erişebileceğini denetleyin.

Bir WordPress geliştiricisi olarak, işinizin bir kısmı, işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için rolleri ve izinleri yapılandırıyor. Bu, müşteriye ve projeye bağlı olarak farklı şeyler ifade edebilir.

Siz belki WordPress yönetici gösterge tablosunun daha az darmadağın yapmak veya yanlışlıkla bir şey çıkmasını  en aza indirmek için,  Diğer zamanlarda, site sahiplerine işinizi kolaylaştırdığı için belirli araçlara erişim izni vermek isteyebilirsiniz.

Google Site Uçurtması raporları söz konusu olduğunda bu durum söz konusu olabilir. Müşterilerle veri paylaşmak, sizden geçmek yerine doğrudan bilgi toplamasına izin vererek iş akışınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

İster erişim izni vermeye veya kısıtlamaya çalışın, Site Kitinin çizimlerinden biri, verileri kimin göreceğini denetlemek için rolleri ve izinleri yönetebilmenizdir. Raporları görüntülemek için kullanıcıların yönetici düzeyinde erişime sahip olması gerekir. Ancak, izinler Google’ın daha ayrıntılı rehberlik sunduğu ürüne göre değişir .

4. Site Kitini bir hazırlama ortamında kullanmak için geliştirici yardımcı eklentisini indirin.

Site Kitini bir hazırlama ortamında kullanmak istiyorsanız , eklentinin verileri alabileceği bir üretim sitesine de ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca Search Console’da bu mülkün sahibi olmanız gerekir.

Site Kitini hazırlama ortamınızda kullanmak için ayrı olarak etkinleştirmeniz gerekir. Bu, başlangıçta size daha önce yürüdüğümüz kurulum sürecini atlamak anlamına gelir.

Bunun yerine, Google Site Kit’i yükledikten sonra geliştirici yardımcı eklentisini indirin . Verileri üretim alanından hazırlama ortamına çekmenizi sağlar.

Geliştirici eklentisini WordPress hazırlama ortamınıza yükledikten sonra, Site Kiti> Geliştirici Ayarları altında bulabilirsiniz :

Google WordPress eklentisindeki Site Kiti Geliştirici ayarları sayfası.
Bu sayfada üç alan vardır: Özel Site URL’si ve Google OAuth2 kimlik bilgileri İstemci Kimliği ve İstemci Sırrı . Google Cloud Platform kimlik bilgileriniz yoksa, Kimlik bilgilerinizi oluşturun bağlantısını tıklayarak bunları oluşturabilirsiniz .

Buradan, yeni istemci yapılandırmanızı indirebilir ve bilgileri eklentinin alanlarına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz:

Google Site Kit’teki istemci kimlik bilgileri indirme sayfası.
İşiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın. Ardından, daha önce ana hatları çizdiğimiz normal kurulum işlemine devam edebilirsiniz.

Sonuç

Google Analytics ve PageSpeed ​​Insights gibi araçları kullanırken WordPress istemcilerinize mümkün olan en iyi hizmeti sunmak çok daha kolaydır . Bu kaynakları doğrudan kontrol panelinizden kaldırabildiğinizde daha da iyi olur – Google Site Kit’in tam olarak bunu yapmasına izin verir.

Bu yazıda, müşterilerinizin WordPress sitelerini iyileştirmek için Site Kitini kullanmanın dört temel ipucunu tartıştık:

Ayrıntıları bildirmek için özel sekmeleri kısayol olarak kullanın.
Belirli sayfaların performansını doğrudan kontrol panelinizden görüntüleyin.
Kullanıcıların izinleri ve rolleri aracılığıyla Site Kiti istatistiklerine kimlerin erişebileceğini denetleyin.
Site Kitini bir hazırlama ortamında kullanmak için geliştirici yardımcı eklentisini indirin
Google Site Kit’i kullanma hakkında sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin

Yararlanılan Kaynaklar:

WordPress eklentileri.

Google site kit kurulum ayarları sayfası.

www.sobisu.com eklentiler sayfası.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287