Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Geri Dönüşümün Faydaları

Tüketici bir varlık olduğumuz için hammaddenin ürün haline gelmesinden sonraki işlemler de bizim için önemlidir. Bu sürecin devamında ise karşımıza geri dönüşüm kavramı çıkar. Bu kavramın içindeki dönüşüm kelimesi insanlık için çok şey ifade ediyor. Aslında kentsel dönüşüm projesine aşinayız. Pek çoğumuz kullanmayı reddetsek bile çöp kutuları geri dönüşüme göre sınıflandırılmış vaziyette. Geri dönüşüm işleminde temel amaç, çevre kirliliğini en aza indirerek imalat malzemesini temin etmektir.

Norveç’te birkaç ay önce çöp bitti. Aslında onlar adına sevindirici bir haber olması gereken bu durum, ciddi sıkıntılar doğurdu. Hatta Norveç komşu ülkelerden çöp alma noktasına geldi. Çöp sayesinde enerji üreten Norveç’in duyarlı hareketi tüm dünyaya örnek olacak düzeydedir. Birçok farklı maddenin atıklarından yararlanılabiliyor ve bu atıkların geri dönüşümüyle elde edilen malzeme ile sıfırdan imal edilen malzeme arasında ciddi tasarruflar sağlanıyor. Örneğin alüminyumun geri dönüşümünden sonra yüzde 35’e varan enerji kazanımı görülüyor. Atık maddelerden hammadde elde etme yöntemiyle hava ve su kirliliği de önlenebiliyor. Geri dönüşüm işlemi sayesinde bir ton kağıt hamuru elde etmek için kesilen 8 ağaç kurtarılabilmektedir. Alüminyum, bakır, beton, kağıt, plastik, cam gibi aklınıza gelebilecek tüm maddeler geri dönüşüm işleminden geçebilir ve bu yolla azımsanmayacak miktarda enerji tasarrufu sağlanabilir. 1 ton cam parçası geri dönüşüme uğrarsa 100 litrelik benzin tasarrufu görülür; aynı miktardaki plastiğin dönüşüm işlemi ise 14000 kWh enerjinin kullanılmaması anlamına gelir. Muğla’da sağdan soldan bulduğu malzemelerle kendisine tekne yapan vatandaştan tutun da yumurta kolileriyle evinin iç dekorasyonunu hazırlayan İsveçli’ye kadar geri dönüşümün hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Küresel ısınmanın ana kaynağı, yeryüzünde bilinçsizce açığa çıkarılan gazlardır. Geri dönüşüm sayesinde çevre kirliliği minimal boyutlara ulaşabilmektedir.

Toplum halinde yaşamak çeşitli sorumlulukları da beraberinde getirir. İnsanların çevreye ve kendilerine karşı saygı duymalarının sonucunda toplum da beklenen kazanımı elde edecektir. Yinelenebilir enerji olan Güneş, rüzgar, su kaynaklı sistemlerle geleceğe umutla bakabiliriz. Denizlerin kirletilmesi nasıl ki balıkların ölümüne neden oluyorsa, bu konuda bir duyarlılık gelişmediği sürece bizim yaşamımızı da ciddi tehlikeler bekliyor. Yinelenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm tesisleri insanlığın en büyük çıkış kapılarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287