Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

George Floyd için birinci cenaze merasimi Minneapolis’te düzenlendi

Minnesota’da, polis şiddetiyle öldürülen siyahi Amerikalı George Floyd için birinci cenaze merasimi düzenlendi. Minneapolis kentindeki North Central Üniversitesi kampüsünde düzenlenen merasime, Floyd’un aile yakınları, arkadaşları ve muhit halkı ile birlikte, diyaneti ve siyasi başkanlar de katıldı.

Amerikan basınının canlı yayınladığı merasimin öncesinde, Floyd’un tabutunun bulunduğu cenaze arabası merasim binasına yaklaşırken, Minneapolis Polis Şefi Medaria Arradondo ve Komiser Yardımcısı Dave O’conner dizüstü çökerek hürmet duruşunda bulundu.

Merasimde uzun bir konuşma yapan sivil aktivist ve siyasetçi Alfred Sharpton, salondakileri ve ekran başındaki herkesi, polisin, siyahi Floyd’un boynuna seri ile bastırarak onu nefessiz bıraktığı ve ahir irtihaline neden olduğu ana kadar geçen müddet için hürmet duruşuna davet etti.

Salondaki kalabalık 8 dakika 46 saniye, ilahiler eşliğinde, siyahi Floyd için hürmet duruşunda bulunurken, aile yakınları ve birtakım davetliler hisli anlar yaşadı.

“Kötülükle işbirliği yapma, berbatlığa karşı protesto yap”

Merasime katılanlar arasında, sivil haklar savunucusu ve papaz Jesse Jackson, Minnesota Senatörleri Amy Klobuchar ve Tina Smith ile Vali Tim Walz ve Minneapolis Belediye Yöneticisi Jacob Frey üzere isimler mahal alırken, Floyd’un avukatı Benjamin Crump, müvekkilinin haklarını sonuna kadar savunacağını belirten duygusal bir konuşma yaptı.

Crump, ”Kötülükle işbirliği yapma. Berbatlığa karşı protesto yap. O görüntüde tanık olduğun insanlık dışı işkenceyi protesto et. Zira George Floyd o davranıştan daha uygununu hak ediyordu.” halinde konuştu.

George Floyd ismine burs programı

Siyahi Amerikalı Floyd için cenaze merasiminin yapıldığı North Central Üniversitesinin yöneticisi Scott Hagan, üniversitedeki siyahi gençlerin eğitimine ek sağlamak üzere, George Floyd ismine bir burs programı açtıklarını ve şimdiden 53 bin dolarlık bağış toplandığını belirtti.

Hagan, ”Buradan bütün üniversitelere seslenmek istiyorum. Siz de, her biriniz kendi George Floyd burs programınızı başlatın.” halinde davette bulundu.

Floyd için bugün düzenlenen birinci merasimin dışında, 6 Haziran Cumartesi günü North Carolina eyaletinde 2. bir merasim yapılacağı, 9 Haziran Salı günü ise Houston kentinde yapılacak cenaze merasiminin akabinde toprağa verileceği bildirildi.

Vaka

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, vukuat alanına gelen acil sıhhat ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, hadiseyle ilgili manzaralar içtimaî medyada büyük reaksiyon toplamıştı.

Imajlar, devlette siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, vakaların başladığı Minneapolis’ten devlet umumunda pek çok kente sıçramıştı.

Floyd protestolarında yaşanan şiddet ve yağmalamalar nedeniyle, başşehir Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirilirken 25’e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287