Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Genç Girişimciler İçin 9 Altın Tavsiye

Girişimci, heyecanlı kıpır kıpır birisidir; hayalini gerçekleştirmek için adeta yerinde duramaz. Kafasında bir kıvılcım çakmıştır ve artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Odaklanır, zorlar, sabreder ve nihayetinde başarır. Girişimci, aslında bir ruhtur. Sadece para için yola çıkanlar, parayı bulsa bile kaybedecektir; çünkü hedef para ise bu hedefe ulaşıldığında heyecan da ortadan kaybolur. Heyecansız bir kişi ise girişimci vasfını hak edemez. Girişimcilerin her şeyden önce birer lider olduğunu unutmamak gerekir. Kendini ve ekibini idare edebilecek bir lider, doğru hamleler yaptığında kazanmayı bilecektir. Her geçen gün artan nüfus ile rekabetin eşzamanlı ilerlediği günümüzde, girişimci olmak bir zorunluluk haline gelmektedir. Attığı her adımı ölçmeyi alışkanlık haline getirmesi gereken girişimciler için 9 altın tavsiyeyi sizler için derledik.

1- Odaklanacağınız Yeri İyi Seçin

Bir web sitesi bile kursanız, petrol rafineri de açsanız, öncelikle piyasanın durumunu bilmeniz gerekir. Pazara bakın ve orada olmayan şeyi bulun. Odaklanın, orada eksik olan bir şey var; belki burnunuzun dibinde, belki de çok daha ötelerde. Pazar daralabilir ama ihtiyaçlar da asla bitmeyecektir.

2- Planınızı Kurun ve Test Edin

Birçok girişimci doğru stratejiyi kurmakta zorluk çekiyor. Pazardaki açığı görmüş olabilirsiniz, harika bir fikre de sahip olabilirsiniz; ancak sabırsız davranıp planınızı belirlemezseniz en baştan kaybedersiniz. Fikriniz ne kadar sağlam, pazardaki rakipler ne durumda, işin uygulama aşamasında karşılaşılacak sorunlar nelerdir? Soruları önce kafanızda cevaplandırın, sonra uygulayın. Tabi ki iş başladıktan sonra öğreneceğiniz ve asla tahmin edemeyeceğiniz aksilikler olacaktır. Ancak öngörünüz ne kadar iyiyse o kadar az zarar görürsünüz.

3- Tavsiyelere Kulak Verin

Belki de en zor tavsiye bu. Lider ruhlu ve genellikle sabırsız olan girişimciler, tavsiye dinlerken biraz geri duruyorlar. Size işi yapamayacağınızı söyleyenler tabi ki olacaktır ama daha önce bu yollardan geçmiş tecrübeli birinin tavsiyesine kulak vermemek de çok büyük bir hatadır. Her şeyden önce, liderlik ruhuna zıt bir davranıştır. Lider; dinler, gözlemler ve işi bitirir. Tecrübeli girişimcilerden tavsiye alın: Mesela, akrabalarınızla iş yapmayın.

4- Bildiğiniz İşi Yapın

Belli bir potansiyeliniz olacaktır illaki. Ancak bilmek farklıdır. Hiç bilmediğiniz bir pazarda tutunma şansınız oldukça düşüktür. Çünkü tüm sektörler tek yönlü ilerlemez. Piyasalar dalgalanır, üretim düşer, ara eleman bulunmaz… İşin altyapısında neler olduğunu tam olarak bilmezseniz, ufak bir kur dalgalanması bile ayaklarınızı yerden kesebilir.

5- Doğru Ortak, Doğru Takım

Girişimci olmak zordur ama devam ettirmek daha zordur. Eğer fikriniz piyasanın ihtiyacına cevap verebilecek nitelikteyse paraya ihtiyacınız da olacaktır. Belki bir ortak işinize yarayabilir. Ancak ortak seçiminde dikkat etmeniz gereken çok şey vardır. Güvenemeyeceğiniz, sizi yarı yolda bırakabilecek potansiyelde, üstelik yaratıcılık düzeyi normal seviyelerdeyse parayı başka yollardan elde etmeye çalışın. Tabii altından kalkabileceğiniz borçlara girerek. İyi bir ortak çoğu zaman büyük kazançlar getirir. Aynı durum ekibiniz için de geçerlidir. Parlak zekaları yanınıza toplayın ama patronun kim olduğunu unutmalarına da asla izin vermeyin. Sizin tek patronunuz ise hedef kitlenizdir.

6- Sistemli Çalışın

Profesyonel olmanız gerekir. Güzel bir fikre sahipsiniz, ama sadece bir fikirle hiçbir şey gerçekleşmez. Planı yapın ve ekibinize güvenin; ancak hiçbir zaman kişiler üzerine kurulu bir düzen inşa etmeyin. Herkesin dahil olduğu bir sistem olursa, işler daha düzenli bir şekilde yoluna girecektir. Sistemli çalışmak, daha az yorucudur ve prestij olarak itibarınızı artırır.

7- Geri Adım Atacağınız Zamanı Bilin

Öyle bir zaman gelecek ki yanlış bir hamleniz olacak. Böyle bir durumda direnmeyi bırakıp, hatanızı kabul etmeli ve başka alanlara yönelmelisiniz. Pazarda yeni bir açık yakalayın ve oraya yönelin; bazen duracağınız yeri bilmeniz gerekir.

8- Teknolojiye Ayak Uydurun

Teknoloji aslında çok kısır bir tabir olarak kaldı; her şeye ayak uydurun. Zaman değişiyor ve ihtiyaçların ne zaman doğacağını kestirmek çok güç. İnternette arama motorlarında üst sayfalarda görünmeniz gerekli; SEO uyumlu makaleler, sosyal medya faaliyetleri, kampanyalar… Piyasayı yoklayın, görünür olun ki yönünüzü şaşırmayasınız. Modern cihazlara adapte olacak bir sistemle çalışmak, iş gücü ve zaman tasarrufu demektir.

9- Kaybetme İhtimalini Düşünün ama Korkmayın

İnce bir çizgi bu; kaybedebilirsiniz de kazanabilirsiniz de. Sakin, kararlı ve bilgili olmanın yanında zamanın önemi de büyük önem arz eder. Her şeyi yapmış olduğunuz halde başarısızlığa uğrayabilir ve heyecanınızı kaybedebilirsiniz. Herkesin ölüme yenildiği bu dünyada sizin de kaybetme lüksünüz var. Başarısızlık ihtimalini düşünün ama bu sizi korkutmasın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287