Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

“Fosil yakıtlardan külliyen vazgeçilmeli”

CHP Umum Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Fosil yakıtlardan, yani kömürlü termik santrallerden güç üretme anlayışından bir takvim dahilinde büsbütün vazgeçilmeli, pak ve erişilebilir kuvvet kaynaklarına geçiş sağlayacak aksiyon planları hazırlanmalıdır.” dedi. 

Karaca, “5 Haziran Yerküre Muhit Günü” binaenaleyh parti umumi merkezinde düzenlediği basın içtimasında, tabiat hakları ihlallerinin pandemi sürecinde de artarak devam ettiğini belirtti. Bu devirde SİT sahalarını beton ormanları haline getirecek yönetmelik değişiklikleri başta olmak üzere, birçok olaya üzülerek tanıklık ettiklerini söz eden Karaca, “13 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında, yani korona salgını nedeniyle ‘evde kal’ davetleri yapıldığı günlerde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 58 ‘ÇED olumlu kararı’, Bakanlıkça yetkilendirilen valiliklerce de 479 ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.” sözünü kullandı. 

Karaca, Kahramanmaraş’ta Afşin C Termik Santrali’ne, Eskişehir Kaymaz’daki maden firmasının atık depolama alanına kapasite artışı girişimine, Aydın Kızılcaköy’de JES girişimine “ÇED olumlu kararı” verildiğini, Denizli Avdan Termik Santral girişiminde ise kazananın halk olduğunu ve girişimin durdurulduğunu söyledi. 

Bugüne kadar sürdürülen “rant ve talan anlayışı”nın yarattığı tahribatın nelere mal olacağının bir sefer daha acı bir tecrübeyle görüldüğünü aktaran Karaca, “Pandemi sonrası kalkınma anlayışının asla eskisi üzere olmayacağı açıktır. Bu nedenle, sürdürülebilir kalkınmanın tabiatla barışık, koordinasyonlu bir modelleme ile yeşil ekonomik kalkınmaya evrilmesinin gerektiği hem bilim hem de iktisat etraflarında kabul gören bir görüş haline geldi. Artık memleketimizde de salgından sonra hiçbir şey salgın öncesi üzere olmayacak, olmamalıdır. Yıllardır süren tahribatının, ‘plan değil pilav gerek’ anlayışının bir an evvel terk edilmesi gerekiyor.” diye konuştu. 

“Acil tedbir planlarını ve tekliflerini açıkladı

CHP olarak tabiatın haklarına ve evlatlara sağlıklı bir yerküre bırakmak için “Acil tedbir planı” hazırladıklarını aktaran Karaca, tekliflerini paylaştı.

BM İklim Tepesi’nin Kasım 2021’e ertelenmesinin bir baht olarak değerlendirip Paris Ittifakı’nın acilen TBMM’de onaylanması gerektiğini pahalandıran Karaca, “Giderek su aczi olan bir memleketiz. Bu nedenle sulak sahaların ve su varlığımızın korunmasını, ayrım gözetmeksizin herkesin fiyatsız, sağlam suya erişimini yasal teminata kavuşturacak ‘Su Kanunu’ derhal yasallaştırılmalıdır.” dedi. 

Karaca, iklim bunalımına karşı tüm canlılar için en temel hak olan hayat hakkını savunacak tarihî sorumluluk ve iklim borcu prensiplerini içeren bir İklim Maddesi’nin çıkarılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Fosil yakıtlardan, yani kömürlü termik santrallerden kuvvet üretme anlayışından bir takvim dahilinde külliyen vazgeçilmeli, saf ve erişilebilir güç kaynaklarına geçiş sağlayacak aksiyon planları hazırlanmalıdır. Yürütülen ÇED süreçlerini ve bu süreçlerdeki halkın iştiraki, içtimaları ‘pilav günü’ olmaktan çıkartılıp birlikte karar alma sürecine dönüştürülmelidir. Ayrıyeten ÇED’in yanında Sıhhat Tesir Kıymetlendirme, çevre ve kümülatif tesir kıymetlendirme süreçleri de yasal koşullara bağlanmalıdır. Salgın ve bunalım devirlerinde daha da büyüyecek olan inançlı besine erişim sorunun önlenmesi ismine, kırsalın ve kentlerin ziraî kalkınma yerleri haline getirilmesi için planlamalar yapılmalıdır. Ekosistemin paydaşı olan hayvan dostlarımız için yarkurul raporundaki tekliflerimizi içeren Hayvan Hakları Yasası acilen TBMM Umum Konseyi’ne gelmeli ve yasallaşmalıdır.”

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287