Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Facebook’un Gizemli Cihazından Yeni İpucu

Merakla beklenen Apple Glass’ın önüne çıkacak Facebook’un akıllı gözlüklerinin nasıl çalışacağına dair kimi ipuçları, Patently Mobile tarafından keşfedilen bir patent sayesinde ortaya çıktı.

Görsel: Patently Mobile

Facebook’un gözlük planları hakkında bilinenler, şimdi nispeten kısıtlı; bilinenler, toplumsal devin gözlük üzerinde çalışacak birtakım firmaları satın aldığından ibaret. Yeniden de patent, Facebook’un fikirlerine göz atma bahtı tanıyor. Facebook Glass patentinde gözlüklerin derinlik ve arayı ölçebilmek için kullanacağı metotlar gösteriliyor. Telefonlar, Time-of-Flight sensörü yahut lazer sensörünü kullanarak aralık ölçebiliyorlar, ama bu iki metodun de birtakım dezavantajları bulunuyor.

Patente nazaran Facebook, derinlik ve ara ölçümü için kamerayı ve lens üzerindeki dalga kılavuzlarını kullanıyor. Bu dalga kılavuzları, aralarından seçim yapılacak üç farklı iz oluşturuyor. Bunun yanında Facebook Glass’ın numaralı gözlüklerle kullanılmasının mümkün olmayacağı anlaşılıyor.

Şimdilik bir dedikodudan ibaret olan Facebook Glass, gerçeğe dönüşse bile bu yeteneğe sahip olacağının bir garantisi yok. Tekrar de Facebook’un hangi meseleleri çözmeye çalıştığını ve muhtemelen bu tahlillere belli başlı bir öncelik verdiğini görebiliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287