Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Fabrikada içtimaî aralık ihlaline karşı alarmlı baret

Yeni tip koronavirüsle (COVID-19) savaş önlemleri kapsamında Borçelik fabrikasında uygulanan gerçek devirli konum belirleme sistemi sayesinde, bir çalışan 2 dakikadan çokça sair bir çalışanla 1,5 metreden daha yakında bulunduğunda baretlerindeki etiket aracılığıyla ilgili amire ihtar maili gönderiliyor.

Merkez Nilüfer kazasındaki çelik üretim fabrikası içine yerleştirilen sinyal toplayıcı antenler, çalışanların baretlerinden bluetooth vasıtasıyla gelen sinyalleri toplayarak kişisel bir algoritma sayesinde durumlarını belirliyor. Sistemle, yaklaşma ihlalleri konusunda alarmlar oluşturularak anlık olarak ilgili bireylere mail ile haber gönderiliyor. Daha sonra bu ihlaller kameralar ile de teyit edilerek önleyici aksiyonlar alınıyor ve bu ihlallerin tekrarlanmaması sağlanıyor.

Malumatların kaydedildiği sistem, belli başlı senaryolara nazaran hem toplumsal arayı muhafazaya yardımcı oluyor hem de rastgele bir hastalık durumunda kimlerin temasta olduğunu belirlemede yardımcı oluyor.

Borçelik AR-GE, Malumat Teknolojileri, Dijital Dönüşüm ve Idare Sistemlerinden sorumlu İcra Heyeti Üyesi Mustafa Ayhan, şirket olarak 1994’ten beri yassı çelik üretimi yaptıklarını söyledi.

Fabrikada önceliklerinin çalışanların güvenliği olduğunu lisana getiren Ayhan, koronavirüs salgını sürecinde toplumsal aralık ve temasın çok değerli bir hal aldığını, kendilerinin de kurdukları bir altyapı ile çalışanların gerçek devirli konumlarını belirleyebildiklerini lisana getirdi.

Ayhan, “Çalışanlarımız 1,5 metre uzaklıktan yakın 2 dakikadan çokça bir arada ise bir alarm üretiliyor. Bu alarm, sistem üzerinden bizim üretim mühendisi arkadaşlarımıza düşüyor ve bu alarma istinaden gidip o arkadaşlarımızı uyarıyoruz.” diye konuştu.

Ayhan, bu yakınlaşmaların kayıtlarını da tuttuklarını belirterek, “Olmasını hiç istemeyiz fakat rastgele bir vaka görülürse kayıtlara geri dönerek bu kimselerin temaslı olduğu insanları listeleyebiliyoruz. Böylelikle bu insanları çok daha kısa müddette sıhhat yetkililerine bildirme bahtımız da olabilecek.” dedi.

Üretim alanında 80’e yakın anten bulunduğunu aktaran Ayhan, şöyle konuştu:

“Bu antenler etiketlerle uyuşuyorlar. Etiketleri de baretlere yerleştiriyoruz. Baretlere yerleştirdiğimiz etiketlerle antenler bluetooth vasıtasıyla birbirine bağlanıyor. İki arkadaşımız 1,5 metre uzaklıktan yakın bir uzaklığa gelince ve 2 dakika birlikte durduklarında bu etiketler alarm üretmiş oluyor. Biz altyapıyı COVID-19 öncesinde kurmuştuk ve nasıl tasarruf senaryoları bulabiliriz diye plan yapıyorduk. İş sıhhati ve iş güvenliği konusunda kullanmayı düşünüyorduk. COVID-19 bu mealde bize bir tasarruf senaryosu getirmiş oldu. Biz de bu tasarruf senaryosunu çabucak kurgulamış olduğumuz sistemin üzerinde tanımladık ve süratlice hayata geçirdik.”

Ayhan, mart ayında Türkiye’de birinci vakaların tespitiyle birlikte kimi şirketlerin üretimlerini durdurduğunu ama şirket olarak üretime hiç ara vermeden devam ettiklerini bildirdi.

Üretime devam etmek için çalışanların sıhhat açısından güvenliğini sağlamak ismine bir seri tedbir aldıklarını anlatan Ayhan, şunları kaydetti:

“Bunlar fizikî tedbirler. Bu fizikî tedbirleri kalıcı kılabilmek ismine da üzerine dijital tedbirleri ekledik. Örneğin bir arkadaşımızın hangi serviste hangi koltuğa oturacağı aşikâr. O koltuğa oturmadan evvel karekod ile o koltuğa oturduğunu beyan etmek üzere cep telefonuyla okutma yapıyor. Yeniden yemekhanede oturma sistemlerini değiştirdik. Bir masada 2 kişi oturuyor ve aralarında seperatör var, orada da yeniden nerede oturduğunu anlaşılan etmek ismine karekod okutuluyor.”

Burada uyguladıkları gerçek vakitli konum malumatlarının hem koronavirüs periyodu hem de sonrasında iş sıhhati ve iş güvenliği tatbikleri için bir altyapı oluşturduğunu söz eden Ayhan, bunları tatbike devam edeceklerini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287