Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Euro Nahiyesi %10-30 daralmanın eşiğinde!

Hilal SARI

COVID-19 buhranı Euro Bölgesi’nin her alanını tıpkı şiddette vurmadı. Mahsusen İtalya üzere periferi ekonomileri için bunalımın kişisi ve ekonomik sonuçları daha ağır oldu. Avrupa Komisyonu’nun memleketler tarafından oylanacak olan 750 milyar Euro’luk düzgünleşme fonu kıta Avrupa’sında iyimserliği yükseltse de eksperlerin Euro Bölgesi’ne ait – devletlerin entegrasyonuna nazaran değişkenlik gösteren – optimist ve karamsar senaryoları var. Düzgün ve istenilmeyen bir işbirliğine bağlı farklı senaryolarda yüzde 10 ila 30 daralma öngörülüyor.

Aberdeen Standard Investments tarafından hazırlanan “Euro Bölgesi’nde artık nereye?” başlıklı yeni raporun en güzel senaryosunda bile bu yıl yüzde 10 daralma var ve GSYH kalıcı halde düşüyor. Birliğin dağılmasına giden senaryoda ise yüzde 30 daralma öngörülüyor. İşte o 4 senaryo şöyle sıralanıyor:

1.ÇOK YETERLI UYUM: Bu senaryoda Euro ekonomileri çok koordine adımlar atıyor. Kuzey- Güney anlaşmazlıkları medyada geniş konum buluyor ve İtalya üzere memleketlerde kamuoyunda Euro-fobik görüş güçleniyor. İtalya üzere memleketler ortak borçlanma sisteminin kurulmasını savunurken Almanya’nın başını çektiği küme bunun alanına Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) kredi kurallarının yumuşatılmasını destekliyor. Lakin İtalya, ESM’yi reddedip koalisyondan çıkmakla tehdit ediyor. Alman Şansölyesi Merkel, tonunu ortak borcu destekleyecek formda değiştiriyor ve çok âlâ bir mutabakatla sorun çözülüyor. Bu senaryoda bu yıl öngörülen daralma yüzde 10. 2021’de yüzde 10, 2022’de yüzde 8 büyüme öngörülüyor. Kalıcı kayıp GSYH’nin yüzde 1 ila 2’si.

2.KOORDİNASYON: Bu senaryoda adımlar nispeten uyum içinde atılıyor. Avrupa Komisyonu’nun 1 trilyon Euro’luk birden fazla kredilerden oluşan düzgünleşme fonunda uzlaşı sağlanıyor. Güney ve Kuzey arasında risk paylaşımına dair tartışmalar karşılıklı verilecek ödünlerle çözülüyor. Bu senaryoya nazaran Euro Nahiyesi iktisadı 2020’de yüzde 16 daralacak, işsizlik yüzde 12’ye yükselecek. 2021’de ortam yüzde 9, 2022’de yüzde 8 büyüyecek. Öte yandan yekun GSYH yüzde 5 orantısında kalıcı olarak düşecek. Kuzey, Güney’den daha süratli güzelleşecek. İtalya 2020’de yüzde 20 daralacak.

3.KOORDİNASYONSUZLUK: Bu senaryoda koordine bir adım atılamıyor ve buhran derinleşiyor. Ama parçalanmaya kadar giden bir durum kelam konusu değil. Komitenin güzelleşme fonu önerisi kemer sıkmaya alışık devletlerce reddediliyor. Eli sıkı Euro ekonomilerinde hükümetler kamuoyundan ‘riski üstlenme’ basıncıyla karşı zıdda kalıyor. İtalyan tahvilleri yükseliyor ve memleket ESM’yi kabul etmek zorunda kalıyor. Euro Ortamı bu senaryoda bu yıl yüzde 20 daralıp, 2021’de yüzde 6 daha daralıyor. 2022’ye kadar düzgünleşme yok, o yıl da yalnızca yüzde 4 büyüme görülüyor. İtalya 2020’de yüzde 30, 2021’de yüzde 10 daralıyor.

4.PARÇALANMA: Rapordaki en karamsar senaryoda ayrılıklar sertleşiyor, düzgünleşme paketleri kabul görmüyor, COVID-19 şokları sürerken memleket borçları bunalımı başlıyor. Mahsusen İtalya’da durum siyasi mealde önemli reaksiyon çekiyor ve parçalanma konusu medyanın manşetlerine oturuyor. Kamuoyu bu durumdan Euro-fobik halde çıkıyor. İtalya’da popülist hükümet Euro noktasına lirete dönüyor. Euro Nahiyesi bu senaryoda bu yıl yüzde 30 daralıyor. İtalya’da ise iktisat yüzde 50 nispetinde eriyor. Liret süratli bir biçimde yüzde 60 kıymet kaybediyor ve pahalılık fırlıyor.

Bu arada hatırlatmakta yarar var. Avrupa Komisyonu’nun 2020 Bahar Periyodu Ekonomik Görünüm Raporu’nda öngörülen, Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 7,7 daralması ve pahalılığın yüzde 0,2’ye gerilemesi.

ECB ‘pandemi’ alımlarını 1,35 trilyon Euro’ya çıkardı

ECB siyaset nemasını değiştirmedi ve 750 milyar Euro büyüklüğündeki Pandemi Acil Alım Programı’nı (PEPP) beklentilerin de üzerinde 600 milyar Euro artırarak 1,35 trilyon Euro’ya yükseltti ve alımları en az Haziran 2021’e kadar da uzattı. Büyüme için aşağı cepheli risklere vurgu yapan ECB Yöneticisi Christine Lagarde karar sonrası yaptığı açıklamada “Verdiğimiz kararlar COVID-19’un yol açtığı ekonomik buhranda kredilerin hane halkı ve şirketlere akmaya devam etmesini destekleyecek” dedi ve 2. çeyrekte gibisi görülmemiş bir daralma beklediklerini söyledi. Parite karar öncesinde 1,12 seviyesinin altına gerilerken, karar sonrası 1,1362 seviyesine kadar çıktı. Dipten dönüşe yönelik işaretler olsa da umum güzelleşmenin suratının müphem olduğuna dikkat çeken Lagarde “Tahminlerimiz baz senaryomuza nazaran 2020’de 8,7 daralıp 2021 5,2 büyüyecek. 2022 için öngördüğümüz büyüme ise yüzde 3,3. Pahalılığın 2020’de yüzde 0,3’e gerilemesini, 2021’de ise yüzde 0,8’e yükselmesini öngörüyoruz.” İki alternatif senaryo olduğunu hatırlatan Lagarde “Daralmanın ne kadar olacağı salgının ve tedbirlerin seyrine bağlı olacak. Ama aşağı taraflı risklerin daha mümkün olduğu görüşündeyiz” dedi. Lagarde geçtiğimiz haftalarda bankanın ılımlı senaryonun artık seçenek dışı olduğunu söylemişti. Bankanın karamsar senaryosunda Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 12,6 daralabileceği öngörülüyor.

‘Bundesbank konusunda tahlil bulunacağına inancımız tam’

Bundesbank’a ait dava sorulduğunda ise Lagarde “İyi bir tahlil bulunacağına itimadımız tam – ECB’nin bağımsızlığına, Avrupa Adalet Mahkemesi’ne iyi bir tahlil olacağına inanıyoruz” dedi. Almanya Anayasa Duruşması 5 Mayıs’ta ECB’nin 2015’te başlattığı varlık alım programı için Bundesbank’ın elini bağlayabilecek bir karar almış ve ECB’ye ‘alımların sahiden gerekli olduğunu kanıtlaması’ için üç ay mühlet vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287