Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Erkek Kısırlığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda erkek kısırlığı çok ön planda olarak erkeklerin bu konuda daha hassas davranmaya başladığı gözlenmiştir. Çevresel faktörler ve yaşam biçimi erkekte kısırlığa sebep olurken onların psikolojisinin de bu durumu kabullenmediği tespit edilmiştir. Tıpta infertilite olarak adlandırılan bu rahatsızlık hem kadın hem de erkekte görülerek kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sperm kalitesinin ölçülmesi için semen analizi yapılması gerekir. Semen analizi gerekli laboratuarlarda erkekten örnek alınarak yapılır. Bunun için 3- 5 günlük cinsel perhiz yapılması gerekir. Semen analizleri öncesi erkeğin uçucu herhangi bir ürünle temas etmemesi gerekir. Uygun şekilde alınması için laboratuar ortamında sperm örneği alınması en sağlıklısıdır. Erkek kısırlığı olup olmadığı semen analizleri ile ölçüleceğinden kişiye merkezde kayganlaştırıcı kullanılmadan örnek alınması sağlanır.

Erkek kısırlığına sebep olan sperm kalitesinin düşüklüğü genetik ya da daha sonrasında olan testis kanallarının tıkalı olmasından kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra çevresel faktörler, beslenme ve yaşam biçimi spermlerin kalitesini düşürebilmektedir.

Erkek kısırlığı tedavisi nasıl yapılır bu durum çoğu erkeğin hemen kabul edebileceği bir durum değildir. Öncelikle psikolojik olarak bu duruma kendisini alıştırması gerekir. Psikolojik olarak tedaviye hazır olmayan erkekte olumsuz sonuçlar elde edilmesine sebep olabilir.

Erkek kısırlığı tedavisinde başlangıç olarak en kolay yöntemler tercih edilir. Öncelikle çiftlere normal gebelik için ilaç tedavisi önerilir. Ardından mikro cerrahi ve son olarak da endoskopi uygulanmaktadır. Bunlar yapıldıktan sonra hala bir gebelik sonucu alınmadı ise son olarak tüp bebek tedavisine başvurulmaktadır.

Erkek kısırlığı tedavisinde çiftlerin yaşam şartlarını ve beslenme biçimlerini değiştirmeleri büyük rol oynamaktadır. Genetik bir sorun olmadığı sürece çiftlerin çoğu tedaviye başlanıldıktan çok kısa bir süre sonra çocuk sahibi olabilmektedir. Önemli olan çiftlerin bu durumu kabul ederek tedavi için karar vermelidir.

Erkek kısırlığında gelişen teknoloji ile beraber birçok çözüm yolları da ortaya çıkmıştır. Günümüzde çoğu erkek bu tedavi sürecini eşleri ile kabullenerek bu durumun geçici olduğu kanaatinde olarak tedaviye ılımlı yaklaşmaktadır. Bu süreçte çiftlerin birbirine destek olarak olumlu sonuçlar alacağı göz ardı edilmemesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287