Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Erdoğdu: Vatandaş artık pahalılığı kendi yaşadığı kurallarla ölçüyor

CHP Umumi Lider Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “TÜİK’in vatandaş nezdinde inandırıcılığı kalmayalı uzun vade oldu. Vatandaş artık pahalılığı kendi yaşadığı kurallar ile ölçüyor.” görüşünü paylaştı. 

Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan pahalılık rakamlarına ait yazılı açıklamasında, pahalılığın mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek aylık yüzde 1,36, yıllık yüzde 11,39’a yükseldiğini belirtti. 

Resmi rakamların bu nispetleri söylemesine rağmen, vatandaşın yüz yüze kaldığı pahalılık orantılarının bu rakamlardan çok büyük olduğunu herkesin yaşayarak gördüğünü aktaran Erdoğdu, vatandaşların marketlere girip birkaç rafa bakarak gerçek pahalılığın ne olduğunu gördüğünü kaydetti.

TÜİK’in açıkladığı rakamların vatandaş için artık bir manası olmadığını savunan Erdoğdu, “TÜİK’in vatandaş nezdinde inandırıcılığı kalmayalı uzun mühlet oldu. Vatandaş artık pahalılığı kendi yaşadığı kaideler ile ölçüyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğdu, şunları kaydetti:

“Ülkede, hiçbir periyotta yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. Birinci sefer bu kadar kısa bir vadede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor. Aşikâr ki bu yaz bu biçimde geçecek. Bu kadar süratli artıştan tedirgin olmak lazım. Bu, daha yukarıda bir pahalılık ve daha yüksek bir kamu borç stoku demek. Merkez Bankası’nın bilanço genişlemesi ile talebi artıran kredi genişlemesi, pahalılığı artırmaya devam edecek. Tüm bunları alt alta koyduğumuzda uzun sürecek bir çift haneli pahalılık rakamlarıyla karşı zıdda kalacağız.”

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287