Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması pratiğini iptal etme kararı aldım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 ili kapsayan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tatbikini iptal etme kararı aldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, salgın periyodunda, milleti koronavirüsten korumak için çok sayıda önlemin hayata geçirildiğini anımsattı. Bunlardan birinin de tüm Türkiye’de yahut muayyen vilayetlerde uygulanan sokağa çıkma sınırlamaları olduğunu belirten Erdoğan, “Esasen, en son sınırlamanın akabinde bu yolu tekrar kullanmayı düşünmüyorduk. Ama, bir ara 700 küsurlara kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması önlemini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.” sözlerini kullandı.

Sıhhat Bakanlığının önerisi ve İçişleri Bakanlığının genelgesiyle bu hafta sonu da 15 vilayette sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağının dün gece ilan edildiğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı tekrar gözden geçirmeye yöneltti. Tek maksadı marazın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı toplumsal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yine günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın kahra düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 vilayetimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması pratiğini iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, maske-mesafe-temizlik kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini değerle rica ediyorum.”

Salgının halk sıhhati açısından oluşturabileceği risklerin yönetilebilmesi ve bugüne kadar alınan önlemlerin salgının yayılım suratının düşürülmesine olan tesirinin en üst noktaya taşınabilmesi gayesiyle Sıhhat Bakanlığının önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak vilayetlerinde bugün saat 24.00 ile 7 Haziran saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı bildirilmişti.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287