Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir?

Son yıllarda tüketiminde büyük bir patlama görünen, fakat peş peşe gelen ölüm haberleri nedeniyle popülaritesini kaybetmeye başlayan enerji içecekleri, insanların tekrar tüketmeye yönelttiği içecekler arasında yer almaya başladı. Peki bu enerji içeceklerinin zararları nelerdir ve insan sağlına ne gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır?

Enerji kazandıran içecekler olarak insanlara tanıtımı yapılan ve aslında aşırı dozda kafein içeren bu içecekler yine insan sağlını tehdit edecek gibi görünüyor.

İnsanların fiziksel direncini ve dayanıklılığını arttırmak niyetiyle üretilmeye başlayan enerji içecekleri, aslında bazı spor dallarıyla uğraşan sporcular için üretilmeye başlansa da tüm insanlar tarafından tüketilmeye başlanmıştır. Temel maddeleri kafein, taurin ve glukuronolaktondan oluşan bu içecekler, son çıkan ürünlerde haşhaş tohumu ererdin de içermeye başlamıştır.

Geniş kapsamlı araştırmalar yapılmadığı için insan vücuduna etklileri tam olarak bilinmeyen enerji içecekleri, üretici firmalar tarafından metabolizmayı hızlandırdığı, fiziksel dayanıklılığı artırdığı ve vücuttaki toksinleri dışarı attığı iddia edilerek savunulmaktadır. Fakat kafein, taurin ve glukuronolakton adlı maddeler vücutta belli miktarda doğal olarak bulunan maddelerdir. Enerji içecekleri ise bu maddeleri yüksek miktarda barındırdığı için gerek beynin gelişimini yavaşlatmakta ve gerekse vücudun bağışıklık sistemini çökertmektedirler.

Her ne kadar zararları kesin olarak tespit edilmese de yapılan bazı araştırmalar enerji içeceklerinin gençlerde ve çocuklarda başta uykusuzluk olmak üzere anksiyete ve altını ıslatma gibi olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Tüketimin artması durumunda ise endişe, gerginlik ve asabiyete neden olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden gençlerde ve özellikle çocuklarda bu içeceklerinin tüketimine çok dikkat edilmelidir.

Gebe olan kadınların da bu içeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir çünkü yüksek miktarda kafeinin hamilelerde düşük, doğumun zor olması ve bebeğin normal kilodan daha düşük kiloda doğmasına neden olduğu bilinmektedir.

Enerji içeceklerinin alkol ile alımından kaynaklanan ölümler yaşanması, her ne kadar ispatlanmamış olsa da içerdiği risk açısından tavsiye edilmemektedir.

Aktif olarak sporla uğraşanların da enerji içeceklerinden uzak durması gerekiyor. Çünkü spor esnasında su ve mineral kaybı yaşanmaktadır. Kafein ise başlı başına susuzluk veren bir madde olduğu için özellikle bu sporcular tarafından enerji içecekleri tüketilmemelidir.

Yine diyet yapan insanlar da bu içeceklerin aşırı şeker içermesinden dolayı enerji içeceklerinden kaçınması gereklidir. Kilo vermeye çalışan insanlar bu tarz içecekleri tükettiği takdirde içerdiği şeker oranı nedeniyle diyetlerinden bekledi sonuçları alamamaktadır. Bunun dışında kalp rahatsızlığı yaşayanlar ve kafeine karşı duyarlılık taşıyanlar da enerji içeceklerinden uzak durmalılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287