Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ECB muslukları biraz daha açtı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyaset nemasını değiştirmedi ve COVID-19 buhranı için açıkladığı 750 milyar euro büyüklüğündeki Pandemi Acil Alım Programı’nı (PEPP) beklentilerin de üzerinde 600 milyar euro artıracağını duyurdu. Böylelikle ECB’nin PEPP varlık alım programı 1,35 trilyon euroya yükselmiş oldu. Parite karar öncesinde 1,12 seviyesinin altına gerilerken, karar sonrası tekrar 1,12’nin üzerine çıktı. ECB’nin sitesinde yayınlanan açıklamada PEPP varlık alımlarının en az Haziran 2021’e kadar uzatıldığı da belirtildi.

ECB’den yapılan açıklamada, Idare Kurulu’nun, getiri orantılarını değiştirmeme kararı aldığı, siyaset getirisinin sıfır, mevduat nemasının yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama nemasının de yüzde 0,25’te sabit bırakıldığı bildirildi ve şu malumatlar verildi:

PEPP varlık alımları en az Haziran 2021 sonuna kadar sürecek. PEPP anapara ödemeleri de en az 2022 sonuna kadar tekrar varlık alım programında kullanılacak. Aylık 20 milyar euroluk varlık alımlarına martta açıklanan yıl sonuna kadar 120 milyar euroluk ek alımla birlikte sürecek. Getiri nispetlerinin pahalılık yüzde 2’ye yaklaşana kadar düşük seviyelerde kalacağı tekrar teyit edildi. Açıklamaya nazaran ana para ödemeleriyle ek varlık alımları da yapılmaya devam edilecek.

ECB 30 Nisan içtimasında, mart ayında açıkladığı PEPP programı sonrası Uzun Vadeli Refinansman Süreçleri’nin (TLTRO) kurallarını da kolaylaştırmıştı.

ECB Yöneticisi Christine Lagarde geçtiğimiz haftalarda ılımlı senaryonun artık seçenek dışı olduğunu söylemişti.

Alman duruşma 3 ay vermişti, kaldı 2

Gelişmelere koşut, Almanya’da Anayasa Mahkemesi’nin 5 Mayıs’ta ECB’ye verdiği üç aylık müddet işlemeye devam ediyor. Alman Anayasa Duruşması ECB’nin 2015’te başlattığı varlık alım programı için Bundesbank’ın elini bağlayabilecek bir karar almıştı. Duruşma, 5 Mayıs’ta aldığı kararda ECB’ye programda gerekli düzeltmeleri yapması ve alımların nitekim gerekli olduğunu kanıtlaması için üç ay müddet vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287