Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Dolar/TL, pahalılık sonrası yükselişte

Yerküre Online

Global piyasalar, bu haftanın üçüncü gününe de optimist bir havayla başlıyor. New York borsalarındaki dünkü alıcılı kapanışın akabinde ABD vadelileri de bu sabah artıda. ABD’deki müspet seyrin etkilediği Asya’nın tamamında yeşil ekranlar görülüyor. Asya’daki yükselişlerde Güney Kore’de açıklanan teşvik paketi ve Çin’de hizmet PMI’nın beklentilerin üzerinde gelmesi tesirli oluyor. Güney Kore KOSPI Endeksi, yüzde 2,5’luk artışla başı çekiyor. 

Yurt içinde ise günün en değerli verisi olan pahalılık, mayıs ayında sürpriz yaptı ve beklentilerin üzerinde geldi. Piyasalarda yüzde 0,90 civarı artış beklenirken mayıs ayı pahalılığı yüzde 1,36 olarak açıklandı.

Dolar/TL’de pahalılık sonrası hudutlu yükseliş

Global piyasalarda kıymet kaybını sürdüren dolar, Türk Lirası önünde da güç kaybediyor. Bu hareket bugünkü sürpriz pahalılık verisi sonrası bölgesini hudutlu yükselişe bıraktı. 7,27’lerdeki doruktan yüzde 7,5 kadar aşağı gelen dolar/TL kuru, dün gece 6,70’in de altını gördükten sonra bu sabah saatlerinde 6,70 seviyelerinde başlamıştı. Pahalılık verisi sonrası dolar/TL, 6,72 seviyelerinin üzerine çıktı. Euro/TL 7,53 seviyesinde. 

Borsa İstanbul, 110 bin puana gidiyor

Yerküre borsalarındaki iyimserliğe koşut olarak Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,77 artışla 108.926.20 puana yükseldi. Açılışın arından gelen yeni alımlarla birlikte endeks 109 bin puanın üzerine çıktı ve 110 bin puan eşiğine sahih yelken açtı

Petrol fiyatları 3 ayın doruğunu gördü

Brent petrol aylar sonra tekrar 40 doların üzerinde. Petrol piyasalarında, OPEC toplantısıyla ilgili kısıntının uzatılması konusunda 1 ay için tüm memleketlerin anlaştığı savları ve ABD’deki petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yukarı çekiyor. 

Brent petrolün varili, 40,42 dolar seviyesine kadar yükselişi akabinde şu sıralarda düne nazaran 0,48 dolar artışla 40,05 dolar süreç görüyor. ABD ham petrolünün varili de düne nazaran 79 cent artışla 37,60 dolar/varil seviyesinde.

ABD vadeli endekslerinde yukarı hareket

Iktisatların koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi için açılmaya başlamaları ve hükümetlerin uygulalaya koydukları teşviklerle toparlanmanın hızlanacağı beklentileri ABD behre senedi piyasalarına olumlu yansıyor.

ABD ile Çin arasındaki gerginliğe ve ABD’deki ırkçılık tersi protesto şovları şiddetlenmesine karşın ABD vadeli endekslerinde yukarı hareket sürüyor.  Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi şu sıralarda (08:35) düne nazaran 121 puan artışla 25.822 puan seviyesinden süreç görüyor. S&P 500 vadeli endeksi 10,25 puan, yüzde 0,33 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 21,75 puan, yüzde 0,23 artıda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287