Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Dolar/TL güne yükselişle başladı

Global piyasalar güne istikametsiz bir başlangıç yaptı. ABD vadelileri ve Asya borsaları hafif artılar ve eksilerle karışık bir seyir izliyor. 

ABD borsaları, memlekette yaşanan şiddetli protestolara aldırış etmeyerek yükselişini dün de sürdürdü. Dow Jones endeksi 500 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 2,01 artışla 26.259,88 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,34 çıkarla 3.122,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,78 yükselişle 9.682,91 puana çıktı.

Piyasalarda bugün Avrupa Merkez Bankası’nın getiri kararı ve varlık alımlarına ait açıklamalar yakından izlenecek. ECB’den bugün bir getiri değişikliği beklenmiyor. Kararın akabinde Yönetici Christine Lagarde, basın içtiması düzenleyecek. Karar TSI 14.45, içtima 15.30’da gerçekleştirilecek.Yurt içinde ise haftalık para banka istatistikleri açıklanacak.

Gece boyunca 6,72 seviyelerinde seyreden dolar/TL, sabah saatlerinde yükselişe geçerek 6,75’lerin üzerine çıktı. Euro/TL ise 7,58 seviyesinde el değiştiriyor. 

OPEC+ içtimasına yönelik belirsizlik petrol fiyatlarını geriletti

Suudi Arabistan ile Rusya’nın üretim kısıntısının 1 ay uzatılması için anlaştıkları gelgelelim, mutabakata tüm OPEC+ üyelerinin tam ahenk göstermesi kaidesini ortaya koydukları haberleri memleketler arası piyasalarda petrol fiyatlarını geriletti.

OPEC+ içtimasının birinci planda olduğu üzere 9-10 Haziran’da yapılacağı, Haziran ortasına ertelendiği cihetinde gelen haberler de fiyatların gerilemesinde rol oynadı. Başkaca DOE’nin açıkladığı ABD stok olgularının benzin stoklarında beklentilerin üç katı, damıtılmış eser stoklarınının beklentilerin 4 katı artışa işaret etmesi de fiyatları aşağı çekti.

ICE’de Brent petrolü şu sıralarda düne nazaran 57 cent kayıpla 39,22 dolar/varilden süreç görüyor. NYMEX’de Garp Teksas petrolü de 75 cent kayıpla 36,54 dolar/varil seviyesinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287