Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Doğru Yatırım İçin 8 Önemli Tavsiye

Bu yazı içerisinde sizlere Doğru Yatırım İçin 8 Önemli Tavsiye hakkında bilgi vereceğim.

Yatırım yapmak kişileri geleceğe hazırlayan bir süreçtir. Ancak, yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

İşte doğru yatırım için göz önünde bulundurulması gereken tavsiyeler…

Kişisel ve Ailevi Durum

Ailevi durum, yatırım yapan kişinin yatırım yapma miktarını, şeklini, izleyeceği yolu belirleyen bir parametredir.

Bekar bir yatırımcı ile evli bir yatırımcı farklı şekilde yatırım yapmalıdırlar.

Örneğin, bekar bir yatırımcı daha fazla risk alabilirken, ev geçindirme, çocuk bakma gibi yükümlülükleri olan evli yatırımcılar daha az riski göze alabilmektedirler.

Bu nedenle, evli bir yatırımcı için en iyi yatırım aracı, bekar olanların yapmadığı olmalıdır.

Yatırım bütçesi

Ne kadar para yatırılacağı, yatırım yapman önce düşünülmelidir. Ödemelerin miktarı ne kadar tutacağı, aile, eğitim, diğer ödemeler gibi etkenler muhakkak dikkate alınması gereken durumlardır.

Vadeye karar vermek

Vade süresinin belirlenmesi için etkili olan maddeler, kar ve risk toleranslarıdır. Kısa vadeli yatırım yapmak, uzun vadeli yatırım yapmaktan daha fazla kazanç elde edilmesini sağlar.

Beklenen kâr

Her yatırımın amacı, kar elde etmektir. Bununla birlikte, gerçekçi olmayacak şekilde kar beklentisi içine girmek, yatırımın hayal kırıklığı getirmesine sebep olur.

Yatırımdan gelecek olan kar oranı, yatırılan paranın miktarına göre değişir. Kar beklentisinin belirlenmesinde etkin rol oynayan düşünce tarzı “şu kadar para ile şu kadar kar beklentisi içindeyim” şeklinde olmalıdır.

Tabiki bununla birlikte, hangi yatırım aracı ile ne kadar vade ile yatırım gerçekleşecek ise ona da karar vermek ve planlama önemli bir ayrıntıdır.

Özetle, en iyi yatırım, zamanın koşullarını göz önünde bulundurarak ve elde edilecek kar hesaplaması yaparak kalkışılan yatırımdır.

Kabul edilebilir risk

Her yatırım bir miktar risk taşır. Yatırım yaparken mutlaka kayıp yaşama ve zarara uğrama ihtimaleri göz önünde bulundurulmalı ve hazırlıklı olunmalıdır. 

Yatırımcı, ne kadarlık bir yatırım ile ne kadarlık muhtemel kayıp olabileceğini, bütçesinin bu kayıp miktarına hazır olup olmadığını, aile düzeni ile ilgili sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını iyice düşünmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Bu ihtimalleri göz önünde bulundurup, ne kadar değerde bir yatırım ile ne kadarlık risk alındığının hesaplanması oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Başka yatırımın varlığı

Kişinin daha önce yatırım yapmış olması, yapacağı yeni yarımlar için olumlu yönde etki eden eylemlerdir. Önceki başarılı yatırımlar, yatırımcının yeni atılımlar yapmasını, yeni bir yatırım için girişken ve cesaretli olmasını sağlar.

Düzenli gelir beklentisi

Yatırımdan düzenli bir gelir elde etmek gibi bir amaç var ise, bu konunun da iyice araştırılması icap eder. Nasıl bir yatırımın düzenli bir gelir getireceğinden emin olmak gerekir.

Bunun için, yatırım portföyünün nasıl olduğu, hangi piyasa içinde yatırım yapıldığı, yapılan yatırımın ne kadar vadesinin olduğu gibi kıstaslar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Yatırım aracının belirlenmesi

Tercih edilen yatırım aracı, kişinin yaptığı yatırımın zarar veya kar getirme durumunu etkileyen bir parametredir. Her yatırım aracı farklı ve kendine has özellikler taşır.

Örneğin, dövize yapılan yatırımdan faiz elde edilebilirken, altına yapılan yatırımdan faiz gelmez; altının fiyatının inip çıkmasına göre fark olur.

Yatırım aracı seçilirken, portföy çeşitlendirmesi, enflasyon, gündemdeki olaylar gibi etkenlerin takip edilmesi önemlidir.

Doğru Yatırım İçin 8 Önemli Tavsiye yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287