Take a fresh look at your lifestyle.

Denge Bileklikleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu Yoksa Bir Efsanemi?

79

Güç, denge ve esneklik verdiği iddia edilen ve özellikle de sporcuların gözdesi olan denge bilekliklerinin aslında hiçbir işe yaramadığı ortaya çıktı. Amerika da başlayan ve Avrupa dahil olmak üzere birçok ülkeyi dolaşan denge bileklikleri çılgınlığı Türkiye’ yi de sardı. Ülkemizde renkli plastik bileklikler son zamanlarda oldukça ilgi çekmekte… Özellikle sporcuların ve sanatçıların tercih ettiği Power Balance adı verilen denge bilekliklerinin en büyük iddiası kişiye denge ve gücün yanı sıra esneklik de kazandırması…

Motosiklet sürücüleri ve yürüme problemi olan kişilerinde dengeli hareket etmesinde yardımcı olduğu söylenmekte…. Her ne kadar sporcular ve sanatçılar bu hoş görünümlü denge bileklerini taksalar da vücutta hiçbir etkisi olmadığı bir gerçektir. Denge bileklikleriyle, kolunuzun kuvvetinin ölçülmesi ve vücudunuzun bir tarafa itilmesi sonucunda dengeniz gözlemlenmektedir Ancak, denge bilekliklerini üreten Amerikan şirketi bir açıklama yayınlayarak bu iddiaların bilimsel bir kanıtı olmadığını itiraf etmek durumunda kaldı. Hem spor mağazalarında hem de internet sitelerinde yoğun sipariş alan denge bileklikleri gerçekten işe yarıyor mu yoksa bir efsane mi diye araştırdık. İşte, denge bilekliklerine dair merak edilenleri paylaşalım.

Hologram Bileklikler

Hava kirliliğindeki artış ve elektromanyetik cihazların yaydığı zararlı ışınlar ve sinyaller artık herkes tarafından çok iyi bilinmekte… Bu nedenle, negatif iyonun büyük şehirlerde yeterince bulunmadığı da dile getiriliyor. Dolayısıyla, hologramın da doğada bulunmayan negatif yüklü bir iyon olduğu iddia ediliyor. Böylece, hologramın kişinin enerji akışını normalleştirerek denge getirdiği düşünülmektedir. Birçok ünlünün kullanmasına rağmen kanıtlanmış bir etkisi olmayan sözde hologram teknolojisiyle vücudun doğal enerji alanını düzenlediği iddia edilen bir üründür.

Hologram sisteminin özelliği ise; vücuda iyon yüklemesiyle güç, denge ve esneklik artışı sağladığı söylenmektedir. Ancak, Power Balance üreticileri aldatıcı reklam yaptığına yönelik birçok eleştiriyle karşı karşıya kalmış ve bu durum karşısında özür dilemek durumunda kalmıştır.

Denge Bilekliklerine Yönelik Bilimsel Çalışmalar

Gücün, esnekliğin ve dengenin etkilerinin araştırıldığı bir dizi testlere göre, bilekliklerin kişilerde farklı bir etkisi görülmemiştir. PowerBalance bilekliklerinin birtakım kişiler üzerinde denge, güç, esneklik ve dikey zıplama yüksekliklerindeki farklılıklar incelenmiş. Görülen o ki, farklı uygulanan bütün çalışmalara rağmen ürün hiçbir kategoride işe yaramamış.

Halbuki, insan vücudunda oldukça fizyolojik ve psikolojik anlamda değişiklikler meydana getirdiği iddia ediliyordu. Aslında daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için akıllı pazar ürünlerinin kurbanı olmaya hiç gerek yok. Yoga, meditasyon ve egzersizin yanı sıra masaj gibi sizi rahatlatacak doğal yollara başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku