Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

DEİK Yöneticisi Olpak’tan kredi paketi değerlendirmesi: İki dalda güçlü canlanma sağlayacak

Dış Ekonomik Bağlar Konseyi (DEİK) Yöneticisi Nail Olpak, hükümet öncülüğünde kamu bankaları tarafından başlatılan hem yerli üretime destek hem de iç pazarı canlandırmak için hakikat bir yaklaşımla, konut, taşıt, toplumsal hayat ve tatil kredi paketleri ile makul finansman koşulları sağlanmasını hayli değerli gördüklerini belirtti.

Olpak, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının Türkiye’deki tesirlerini mart ayında göstermesi sonucu alınan tedbirlerin tesiriyle mahsusen nisan ve mayıs aylarında tüm yerkürede olduğu üzere Türkiye’de de ekonomik aktivitede hem iç pazar hem de dış pazar manasında düşüş yaşadıklarını tabir etti.

COVID-19 sürecinde hükümet tarafından gerek “Ekonomik İstikrar Kalkanı” gerekse de “İşe Devam Kredisi” üzere değerli adımlar atılarak firmalara değerli destekler sağlandığını aktaran Olpak, bugün itibarıyla Türkiye’nin “yeni normal” tertibine geçmesi ile birlikte iktisatta salgın öncesinde güçlü bir formda süren dinamizmin tekrar başlamasını beklediklerini vurguladı.

“Kredi paketleri, iki kesimimizde güçlü bir canlanma sağlayacak”

Nail Olpak, hükümet öncülüğünde kamu bankaları tarafından başlatılan ve hem yerli üretime destek hem de iç pazarı canlandırmak için gerçek bir yaklaşımla, konut, taşıt, toplumsal hayat ve tatil kredi paketleri ile münasebetli finansman koşulları sağlanmasını hayli kıymetli gördüklerini belirtti.

Geçen yıl hem konut piyasasında hem de otomotiv satışlarında yaşanan külfetlerin akabinde pahalılığın ve getiri orantılarının gerilemesi sonucu bir canlanma sürecine girildiğine işaret eden Olpak, şunları kaydetti:

“Bu paketlerde piyasa koşullarından çok elverişli imkanlarla kredi imkanlarının sağlanması, bu iki bölümümüzde güçlü bir canlanma sağlayacaktır. Yerli üretim yapan firmaların üretimlerini artırabilmeleri, pandemi sürecinde çok önemli yara alan ve çekişmeli bir yıl geçirmesi beklenen turizm dalımızın yaralarını sarması noktasında da bu kredi paketlerinin önemli mealde yarar sağlayacağına inanıyoruz. Her türlü kuvvetli koşullardan en güçlü halde çıkmasını bilen memleketimiz iktisadının, bu pandemi sürecinden de en süratli ve güçlü biçimde çıkacağına olan inancımız da tamdır. Artık tedbirlerimizi alarak, yeni alışılagelmiş hayata koordinasyon sağlayarak çalışmalarımıza tüm süratiyle devam etme devridir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287