Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Libya daveti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmesinin akabinde düzenlen ortak basın içtimasında konuştu.

Ortak basın içtimasında iki önder,  Türkiye ve Libya arasında süren işbirliğinin devam edeceği ve Akdeniz’de işbirliğinin güçleneceğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

”Bu ziyaret Türkiye ile Libya arasındaki işbirliğini gösteriyor. Libya’da son periyotta en çok desteği Türkiye verdi. Türkiye’nin en büyük önceliği Libya’da bir an evvel huzurun oluşması.

Altını çizerek söylüyorum. ”Darbeci Hafter” Boşuna darbeci demiyorum. Hafter gerçek yüzünü göstermiştir. Hafter’i bir kenara koymak mümkün değil üzere yaklaşım gösteren devlet liderleri ve temsilcileri var. Darbeci Hafter’i destekleyerek Libya’yı kan ve gözyaşına boğanları tarih yargılayacaktır.

Hiçbir devir Libya’nın geleceği ile ilgilenmeyen bir kişinin masaya oturacak bir temsili kabiliyeti olamaz. Darbeci Hafter’in kalleş hücumlarına karşın Ulusal Mutabakat Hükümeti salgın konusunda gerekli önlemleri aldı.

Şark Akdeniz’deki doğal zenginliklerden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil iş birliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz. Deniz Salahiyet Sahaları ile ilgili bugün Sarrac ile yeni bir mutabakat imzaladık. Arama ve sondaj üzere işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz.

“Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz”

Libya Başbakanı Sarrac’ın konuşmasından öne çıkanlar:

”Bizim her vakit askerin despotizm tutumuna karşı sert bir tavrımız olmuştur. Bu bahiste ben Türkiye’ye de teşekkür etmek isterim. Sizler her devir yanımızda olduğunuz. Bu savaşımızda asla adım atmayacağız. Hafter’in legal davranmadığını da bilmekteyiz.

Hiçbir hengam müzakere tanımayacağız. Suçsuz kişileri öldürenlerin alması gereken cezalar olacağını da belirtmek isterim.

Libya’nın tekrar imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287