Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

COVID-19 salgını Almanya’da işsiz sayısını mayısta artırdı

Almanya Birleşik İş Ajansı (BA) datalarına nazaran, memlekette mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, mayısta bir evvelki aya nazaran 238 bin kişi artarak 2 milyon 875 bine yükseldi. Beklenti, işsiz sayısının 200 bin artması tarafındaydı.

Devlette mevsimsellikten arındırılmış işsizlik orantısı yüzde 5,8’den yüzde 6,3’e yükseldi.

BA Lideri Detlef Scheele, bahse ait değerlendirmesinde, mayısta işsiz sayısının nisan ayında arttığı kadar artmadığını belirterek, “Koronavirüs salgını, iş gücü piyasasını büyük bir ağırlık altında bırakıyor.” sözünü kullandı.

BA, mart-nisan devrinde 10,1 milyon emekçi için kısa çalışma müracaatından sonra mayıs ayında 1,06 milyon personel için de kısa çalışma başvurusu yapıldığını bildirdi.

Öte yandan, Almanya Birleşik İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı süreksiz datalara nazaran Almanya’da yekun istihdam, COVID-19’un tesiriyle Mart 2010’dan beri birinci kere azalarak nisan ayında 44 milyon 801 bine düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287