Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Çin’den gelen datalar global piyasalara moral oldu

Global piyasalar, Çin’den salgın sonrası güçlü toparlanmaya işaret eden olgularla birlikte yeni hafta olumlu bir başlangıç yaptı. Çin’de imalat PMI’ı mayıs ayında 4 ayın en yüksek seviyesine çıkarak büyüme sinyali verdi. Ayrıyeten hizmet PMI da yükselişini sürdürüyor. Bu donelerden destek alan Çin borsaları yüzde yüzde 2’nin, Hong Kong borsaları yüzde 3’ün üzerinde artıda. Bugün güçlü yükselişlerde Trump’ın geçtiğimiz cuma yaptığı Çin-Hong Kong problemine yönelik açıklamaların korkulduğu kadar berbat gelmemesi de tesirli oluyor. ABD vadeli endeksler, memlekette yaşanan George Floyd aksiyonlarının şiddetini artırmasına karşın yatay bir seyir kelam konusu.

Yurt içinde ise koronavirüs önlemlerinin değerli ölçüde kaldırılmaya başladığı haftanın birinci gününde dolar/TL 6,81 seviyesinden açılırken, euro/TL 7,58 seviyesinden süreç görüyor. Bugünün done takviminde saat 10.00’da gelecek olan PMI dataları ve İstanbul pahalılığı bulunuyor.

Petrol fiyatları kar realizasyonları ile geriledi

OPEC+ üyelerinin bu hafta bir araya gelerek küresel arz kısıntısı ittifakının uzatılmasını görüşmelerinin beklendiği ortamda, petrol fiyatları kar realizasyonlarının tesiri ile geriledi.

Ağustos vadeli brent petrolün varil fiyatı 37,33 dolar seviyesine kadar yükselişin akabinde şu sıralarda cuma gününe nazaran 22 cent kayıpla 37,62 dolar süreç görüyor. Temmuz vadeli ABD ham petrolün varili ise şu sıralarda 18 cent kayıpta ve 35,31 dolar seviyesinde.

ABD Yöneticisi Donald Trump, Haziran ayında düzenlenmesi planlanan G7 Başkanlar Zirvesi’ni Eylül ayına kadar ertelediğini ve üye memleketlere Rusya, Avustralya, Güney Kore ve Hindistan’ın da eklenmesini istediğini söz etti.

Günün Ajandası

– Türkiye İSO imalat bölümü PMI açıklanacak (10.00)
– İTO, İstanbul için perakende ve toptan fiyat olgularını açıklayacak (12.00)
– TCMB, 21 Mayıs tarihli Para Siyaseti Kurulu(PPK) içtima özetini yayınlayacak (14.00)
– ABD’de imalat kolu PMI (16.45), inşaat harcamaları, ISM imalat endeksi (17.00) doneleri izlenecek
– Memleketler arası piyasalarda imalat kolu PMI dataları takip edilecek.
– Almanya, Avusturya, Danimarka, Norveç, İsviçre üzere birtakım Avrupa piyasaları örtülü olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287