Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Çin’de imalat PMI 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı

Çin’de İmalat Dalı Satın Alma Başkanları Endeksi (PMI) Mayıs ayında 4 ayın en yüksek seviyesine çıkarak, büyümeye işaret eder bir noktaya geldi.

Nisan ayında 49,4 puan olan Caixin Çin imalat PMI, Mayıs ayında 50 puan olan başabaş seviyesinin üzerinde, 50,7 puan seviyesine yükseldi.

Caixin’in yaptığı açıklamaya nazaran Mayıs ayında imalatçılar, Ocak 2011’den bu yana görülen en güçlü artışı rapor ettiler ve tedarik zincirlerinin Kovid-19 kaynaklı bozulmalar sonrasında istikrar kazandıklarını vurguladı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hesaplanan resmi PMI ise dün 50,8 puandan 50,6 puana gerilemişti. Resmi PMI, Caixin PMI’ya nazaran daha ziyade şirketi kapsıyor.

Hizmet bölümü aktivitesi 53,6 puana yükseldi

Çin’de Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan PMI doneleri hizmet sektörüaktivitesinin büyümeye devam ettiğine işaret etti. Koronavirüs salgınını denetim altına almak için uygulanan önlemlerin sona ermesi ile birlikte hizmek dalı aktivitesinde büyüme hızlandı. Nisan ayında 53,2 puan olan hizmet PMI, Mayıs ayında 53,6 puana çıktı.

İmalat PMI’nın 50,8 puandan 50,6 puana gerilediği Mayıs ayında bileşik PMI ise 53,4 puan seviyesinde kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287