Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bu Web Sitesi, Hiç Bir Harita ile Yapamayacağınızı Yapmanızı Sağlıyor

Üç boyutlu bir yerküreyi iki boyutlu haritada göstermek, her vakit birtakım problemlerin çıkması ve kimi ödünler vermeniz mealine geliyor. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, birtakım kısımlar ezilip büzülürken, kimileri genişliyor yahut muayyen modüller dışarıda kalıyor.

Son birkaç gündür internette sıkça paylaşılan The True Size ise memleketlerin boyutlarını birbiriyle karşılaştırmanıza müsaade veriyor. Başlamak için Grönland’ı (Greenland yazarak) aratıp, onu haritanın vesair ortamlarına taşımayı deneyin. Bunu yaptığınızda, adanın bildiğimiz haritalarda orantısal olarak ne kadar büyük göründüğünü fark edeceksiniz. Misal bir durum Rusya için de muteber; devlet aslında göründüğü kadar büyük değil.

Gall-Peters projeksiyonunu temel alan harita, ortamların boyutlarını karşılaştırmaya odaklanıyor ve bu bahiste kıyaslamaya yönelik yanlışsız boyutlar sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287