Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

BM: Libya hükümeti ile Hafter ateşkes görüşmelerine başlamayı kabul etti

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya hükümeti ile devletin doğusundaki gayrimeşru güçlerin önderi Halife Hafter’in ateşkes görüşmelerine yine başlamayı kabul ettiğini duyurdu.

UNSMIL tarafından yapılan yazılı açıklamada, ateşkes görüşmeleri ve ilgili güvenlik düzenlemelerinin, BM misyonunun 23 Şubat’ta 5+5 formatındaki ortak askeri komite görüşmelerinde sunduğu mutabakata binaen gerçekleştirileceği tabir edildi.

Tarafların, “en kısa vakitte onurlu ve inançlı bir yaşama kavuşmak isteyen Libyalıların davetleri üzerine yine diyalog masasına oturmayı kabul ettiğine” değinilen açıklamada, BM’nin tarafların bu kararından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Libya problemine müdahil tüm ulusal ve memleketler arası tarafların, Libya halkının savaşın sonlanması tarafındaki davetlerine karşılık vermesi ve 5+5 müzakerelerinin son ateşkese taban hazırlaması temennisinde bulunuldu.

UNSMIL, “çatışmaların durmasının, Libya makamlarının tüm imkanlarını, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) savaşa ağırlaştırması ve Libyalıların kişisi gereksinimlerinin karşılanması için ehemmiyet arz ettiğini” vurguladı.

Müzakerelere taraf Libya hükümeti ve Halife Hafter’den hususla ilgili şimdi resmi açıklama yapılmadı.

Almanya’da ocak ayında gerçekleştirilen Libya bahisli Berlin Konferansı’nın akabinde, iştirakçi devletler ve Libyalı taraflar arasında memleketteki buhrana tahlil için BM himayesinde üç farklı müzakere masası kurulması kararlaştırılmıştı.

Görüşmelerden birisi, Libya hükümeti ve Halife Hafter’i temsilen 5’er güvenlik temsilcisinin, BM himayesinde kalıcı bir ateşkesi görüştükleri 5+5 diye isimlendirilen müzakereydi. BM’nin tahlil planı çerçevesinde, iktisat ve siyasi yol haritaları olmak üzere, aykırı tarafları bir araya getirecek iki farklı müzakere masası planlanmıştı.

Lakin Halife Hafter’e bağlı milislerin görüşmeler devam ederken başşehir Trablus’a yönelik ataklarını sürdürmesinin akabinde Libya hükümeti, şubat ayı ahir görüşmeleri askıya aldığını duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287