Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bill Gates Kimdir?

Uzun adıyla William Henry Bill Gates III, yakın geçmişin öncü isimlerinden birisidir. ABD Seattle’da dünyaya gelen iş adamı, yazılım devi Microsoft’un kurucusudur. Forbes dergisinin en zenginler listesindeki yerini uzun süredir koruyan Bill Gates, doğduğu 28 Ekim 1955’ten itibaren bilişim sektörüne büyük katkılar sağlamış ve bu katkıyı artırarak sürdürmüştür. Üç çocuğu olan ünlü iş adamının Melinda Gates adında bir karısı vardır.

Gates eğitimini okulda tamamlamayan kişilerden; bu nedenle okulun bir kıstas olmadığını düşünenlerin örnekleri arasından her zaman yer alır. Ancak Bill Gates, henüz bilgisayarın bilinmediği dönemlerde evinde bilgisayarı olan bir çocuk olarak yetişti. Babası avukat, annesi ise öğretmendi ve oğullarının gelişimini destekleyen atılımlar yaptılar. Gates, 12 yaşında iken bilişim kurslarına gönderildi ve sıkı arkadaşı Paul Allen ile beraber bilgisayarlar için yazılım üretme çalışmaları yapıyordu. Bir şirketin yazılım hatalarını bulmak isteyen bu iki kafadar, zamanla bilgisayarın fonksiyonlarını keşfeder hale geldi. 1972 yılında ilk şirketleri olan Traf-O- Data’yı kurdu ve 20 bin dolarlık iş yaptı. TRW silah işletmesinde iş öğrenmek için staj gören Bill Gates, daha sonraki yıllarda yazılımcılık konusunda deneyim kazanmaya yoğunlaştı. Nitekim yakın dostu Allen ile Microsoft’un temellerini attılar. General Electric, Apple, Tandy gibi bilgisayar üreticileri ile anlaşmalar imzalayarak kişisel bilgisayarlar için yazılımlar ürettiler. İleriki dönemlerde Japonlar ile anlaşma sağlayarak markalarının uluslar arası platformda iş yapmalarının önünü açmışlardır. 1979 yılına gelindiğinde Microsoft 13 çalışana sahipti; ancak 3 milyon dolarlık satış yapmayı da başarmıştı. En büyük ticari başarısını DOS işletim sistemini satın alıp MS- DOS haline getirerek yakalamıştır. Microsoft yıllar ilerledikçe çalışan sayısını artırdı ve Avrupa’da şubeler açmaya başladı. Apple ile ticari anlaşma sağlayarak günümüzde de kullanılan Word, Excel gibi uygulamaları hayata geçirdi. 1985 yılında MS-DOS’un Windows işletim sistemine dönüştürülmesi amaçlandı ve üç yıl içinde bu hedef de gerçekleşti.

Geliştirdiği yazılımlar sayesinde Gates, bugün saniyede 230 dolar kazanırken hayırsever kişiliğiyle de dikkatleri üstünde topluyor. Akıllı ev projesine yönelen ünlü iş adamı, 1975 yılında atıldığı Howard Üniversitesi’nden 2007 yılında onur ödülü almıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287