Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Benzin mi Dizel mi?

Otomobil alım-satımı uzun bir süreçtir. Aracın donanımı, güvenliği, eğer ikinci el alınacaksa kaza kaydı gibi birçok durumun kararınca değerlendirilmesi gerekir. Araçların hangi amaçla alındığı çok önemlidir. Çünkü ihtiyaca göre aracın donanımları seçilirse masrafın boyutu yükselmez. Örneğin ticari bir araç alacaklar için yakıt son derece önemlidir; haliyle konfor ikinci plana atılır. Sürüş keyfi arayan biri için ise yakıtın önemi yoktur. Araç alacakların benzin mi dizel mi sorusu yöneltmeden önce ihtiyaçlarını doğru belirlemeleri gerekir. İhtiyacın fazlası ekonomik külfeti beraberinde getirir.

Benzin ve Dizel arasındaki farklar

Benzin 1876 yılında patenti alınan bir yakıt; August Otto buluşunun çok verimli olduğu iddia ederek piyasadaki yerini almıştır. 1892 yılına gelindiğinde ise Rudolf Dizel ortaya çıktı. Ona göre ise kendi buluşu benzine göre daha verimlidir. Bu tartışma günümüzde de varlığını korumaktadır. Benzin ve dizel netice itibariyle petrol ürünleridir. Ancak geçirdikleri işlemler neticesinde farklı bir karbon dizilimine sahip olmuşlardır. Herkesin bildiği gibi, karbon sayısı yüksek olan ürünler eskidir ve yakıldığında daha çok enerji açığa çıkarırlar. Buna örnek olarak taş kömürü verilebilir. Benzin ve dizelde ise karbon dizilimlerinde uzunluk kısalık farkı bulunur; dizelin karbon dizilişi daha uzundur. Bu farkın ana kaynağı ise motorinin rafineride daha az damıtma işlemi görmesidir. Benzinin pahalı olmasının nedeni de çok işlem gördüğü içindir. Özellikle sürüş keyfi arayanların benzini tercih etmesi bu yüzdendir. Rafineride fazla işlem gören benzin, araç için adeta kolay lokma haline gelmektedir. Dizelin SUV tarzı büyük araçlarda tercih edilmesinde, bu yakıtın güçlü torku dikkate alınmaktadır. Ayrıca litre başına benzinden ortalama 0,60 kuruş daha ucuzdur.

Kısaca özetlemek gerekirse; eğer aracı uzun süre (yılda en az 20 bin km) kullanmayı planlıyorsanız dizeli tercih edin. Çünkü dizel aracı satın alırken daha çok para ödüyorsunuz. Benzinli bir araç 30 bin TL ise dizel araç 35 bin TL olabiliyor. Dizelin litre fiyatının düşük olduğunu hesaba katarsanız, aracın yıl içinde yoğun kullanılmasıyla ilk alımda ödenen fazla para zamanla kapanacaktır. Benzinli araçlar sessiz çalışır ve şehir içi trafiği için idealdir. Ancak benzinin litre fiyatına baş gelemeyip arabalarına tüp taktıran şoförleri de görmekteyiz. İhtiyaç ve kullanım planı belirledikten sonra doğru seçim yapacağınıza eminiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287