Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bayilik Sistemi Kurabilmek İçin Gerekli Olan Şeyler

Bu yazı içerisinde sizlere Bayilik Sistemi Kurabilmek İçin Gerekli Olan Şeyler hakkında bilgi vereceğim.

İşletmelerin hızla büyümelerine yardımcı olacak olan faaliyetlerden bir tanesi bayilik sistemidir. Bayilik sisteminin kurulması ile beraber piyasada işletmenin hızlı büyüme ve gelişmesi sağlanabilmektedir.

Ancak bayilik işletmesini bayilik sistemine geçirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken faktörler vardır. Bayilik sistemi kurulmadan önce mutlaka yapılan işin tüm detaylarıyla tanınması gerekmektedir. Diğer yandan işin yanı sıra işletmenin varlıklarının analiz edilmesi de ilk aşamada oldukça önemlidir. 

Neler Gereklidir?

İşletme sahiplerinin, verdikleri her bir bayilik için yönetim biçimlerini özenle kurgulamaları gerekmektedir. 

Ancak pek çok işletme sahibi yönetim biçimini sorgulamadan ya da analiz etmeden varsayımsal kararlar ile yönetimi gerçekleştirmektedir. 

Bu tarz bir yönetimde de raporlama yapmak ya da iş analizi çıkarmak neredeyse imkansızdır. Fakat bayilik sisteminde mutlaka önceden belirlenmiş karar mekanizmaları ve yönetim biçimi kullanılmalıdır. Bayilik sisteminde doğaçlama şeklinde hareket etmek bir kaosa ve bunun neticesinde de zarara neden olacaktır. Bu nedenle bayilik sisteminde alınan ya da satılan her şey, işletme giderleri, yönetim masrafları ya da biçimi gibi bilgiler kaydedilmelidir. 

Bayilik verecek firmaların dikkat etmesi ve kesinlikle göz ardı etmemesi gereken diğer bir durum ise yasal açıdan profesyonel destek almaktır. 

Diğer yandan bayilik sistemi için önemli olan bir kaynak da Uluslararası Franchising Derneği’dir. 

Bu dernek bayilerin lobi faaliyetlerini yürütür, bayilikler ile alakalı bilgi toplar ya da bayilik sistemine geçmek isteyen iş sahiplerine danışmanlık hizmeti sağlar.  

Küçük bir işletme yapısına sahip firmaların büyüme kararı aldığında yapması gereken şey büyümeyi nasıl sağlayacağını seçmesidir. 

İşletmelerin büyümesi bayilik sistemiyle gerçekleşebileceği gibi aynı zamanda şirket ölçeğinin ve hacminin büyümesi yolu ile de gerçekleştirilebilir.

Bayilik sistemi kurmak isteyen işletmeler şirket içerisindeki iş modellerinin hangi alanlarda başarılı olduğunu ya da gelecekte olacağını mutlaka analiz etmelidir.

Diğer yandan henüz faaliyet göstermedikleri bölgelerde nasıl bir yaygınlaşma stratejisi izleyeceklerini tüm detayları ile düşünmek zorundadırlar. 

Bayilik verecek işletmeler aynı zamanda, bayilik alacak olan kişilerin markayı temsil etme konusunda başarılı olup olmayacaklarını tüm ihtimalleri düşünerek analiz etmelidir.

Bayiliği alan kişilerin temelde bayilik aldıkları markayı temsil ettikleri unutulmamalıdır.

Kimlere Bayilik Verilmemeli?

Bu nedenle de bayilik alan kişilerin, markanın ismini iyi yönde duyuracağına emin olmadan bayilik verilmemelidir. 

Bayilik alan kişilerin firmaya duyacakları bağlılığın dışında aynı zamanda kendi özgür faaliyet alanları da olacaktır.

Bayilik veren firmanın bu iki sınıra dikkat etmesi ve özgür davranışın ya da bağlılığın aşırısına kaçmamaya özen göstermesi gerekir.  

Bayilik veren firma, bayilerini kendi haline bırakmamalı ve iletişimi kesmemelidir. Bayilerin ne gibi faaliyetlerde bulunduğu, yaşadığı zorluk ya da problemleri gibi bilgiler sürekli olarak alınmalıdır.

Bayilerin yaşadığı sorunların çözümleri konusunda yalnız bırakmamalı ve bayilik veren firma her zaman destek veriyor olmalıdır.

Aksi taktirde bu sorunlar bayilik veren firmanın direkt kendisini etkileyecektir. 

Bayilik Sistemi Kurabilmek İçin Gerekli Olan Şeyler  yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287