Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bakan Koca: Son bir ayda ölenlerin yaş ortalaması 74.6

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 devletin büyükelçileriyle yaptığı online içtimada, Türkiye’nin COVID-19 salgınıyla savaşını anlattı.

Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Koca, AB memleketlerinin büyükelçileriyle görüntü konferans tekniğiyle bir araya geldi.

Türkiye’nin COVID-19 savaşına dair büyükelçilere kapsamlı bir sunum yapan Koca, sıhhat ortamında her türlü iş birliğine açık olduklarını söz etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından organize edilen içtimaya, 26 AB üyesi memleketin büyükelçisi katıldı.

Fahrettin Koca sunumunda, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde salgın sürecini soğukkanlı ve kararlı bir halde yürüttüğünü vurguladı.

“Bu başarılı uğraşımızı ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Koca, laflarını şöyle sürdürdü:

“Hepinizin bildiği üzere AB’ye tam üyelik Türkiye’nin stratejik gayesidir. Salgın süreci göstermiştir ki; Türkiye yalnızca siyasi ve ekonomik sahada değil, sıhhat yerinde da AB’ye büyük güç katacaktır. Yeni vaka sayımıza orantıyla hastaneye yatış gerektiren, ağır bakımda takip edilen hasta sayımız her geçen gün azalmaktadır. Son bir ayda ölen vatandaşlarımızın yaş ortalaması 74,6’dır. Yekun ölümlerin yüzde 93’ü 65 yaş üstü vatandaşlarımızdır. Günlük 50 binin üzerinde test yapma kapasitesine sahibiz. Şu ana kadar yaptığımız yekun test sayısı ise 2 milyon 209 bin 583’tür.”

Salgının birinci gününden itibaren alınan tedbirleri, tanı ve tedavi pratiklerini özetleyen Koca, Türkiye’nin Bilim Heyetinin onayıyla kendine mahsus bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

Erken tedavi protokolleri sayesinde yatan hastalardaki pnömoni gelişme orantısını yüzde 60’tan yüzde 3’e düşürdüklerini açıklayan Koca, bu sayede ağır bakıma giren hastalarda da vefat orantısının yüzde 58’den yüzde 7’ye kadar düştüğünü belirtti.

Koca şunları kaydetti:

“Sizin de yakından takip ettiğiniz üzere, Türkiye’deki rakamların seyri, nispeten başarılı bir süreç yönettiğimizi açıkça ortaya koymuştur. Münhasıran tüm yerkürede yaşlı mortalitesinde çok önemli sorun yaşanırken, memleketim aktif tedavi yolları ve düşük mortalite orantıları ile ön plana çıkmaktadır. Bunda yaşlı nüfusun konutlarda sıkı muhafazaya alınmasının kıymeti olduğunu düşünüyorum. Bilim Konseyimiz ve DSÖ’nün teknik dokümanlarının rehberliğinde hazırlanan olağanlaşma planımızı tatbike koyduk. Kastettiğimiz alışılagelmiş, salgın koşulları altında vatandaşlarımızın hayatlarını mümkün olan en uygun formda sürdürebilecekleri formda tasarlanmış bir Denetimli Toplumsal Hayat’tır. Bu süreçte karamsarlığa düşmeden ve tıpkı devranda rehavete de kapılmadan başarılı olmayı umuyoruz.”

Türkiye’nin tanı kiti ve şahsî esirgeyici ekipmanlar başta olmak üzere 102 memleket ve birtakım milletlerarası kuruluşlar için tıbbi materyal tedarikine destek verdiğini hatırlatan Koca, ferdî esirgeyici ekipmana ilaveten teneffüs cihazı üretildiğini de vurguladı. Koca, “Bu cihazlarından bugüne kadar 4 binin üzerinde ihraç ettik.” haberini paylaştı.

“Bugüne kadarki yaşadığı her buhrandan güçlenerek çıkmasını bilen AB’nin örnek bir dayanışma ile bu buhrandan de güçlenerek çıkacağına inanıyorum.” diyen Koca, kısıtlamaların kalkmasıyla Türkiye’ye 10 gün içinde 1000’den ziyade milletlerarası hasta geldiğini bildirdi.

Gelecek günlerde Türkiye’nin sıhhat turizminin kıymetli bir destinasyonu olacağını kaydeden Koca, içtimanın ahir büyükelçilerin sorularını yanıtladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287