Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bakan Kasapoğlu: Yurtlar mektepliler için hazırlanmaya başlandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlıkta düzenlediği basın içtimasında, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla uğraşta aktif rol oynayan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarla ilgili istatistiki malumatları kamuoyuyla paylaştı.

Kasapoğlu, bakanlıkta düzenlediği basın içtimasında, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla savaşta dinamik rol oynayan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarla ilgili istatistiki haberleri kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’nin koronavirüsle en tesirli mücadeleyi gösteren devletlerden biri olduğunu belirten Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Gururla söz etmeliyim ki devletimiz sıhhat altyapısı ve tedavi pratiklerinde yerkürenin nasıl en başarılı memleketlerinden biriyse yeniden bu salgın sürecinde karantina pratikleriyle ve öğrenci yurdu altyapısıyla da en nitelikli karantina pratiği açısından model bir devlet olmuştur. Son 18 yılda hayata geçirilen sessiz devrimler sayesinde tıpkı tarımda, teknolojide, savunma sanayiinde, eğitimde, ulaştırmada olduğu üzere sıhhatte da ne seviyelere yükseldiğimizi bütün yerküreye gösterdik. Bununla birlikte karantina pratiğiyle da öğrenci yurtları açısından ne kadar dehşetli bir altyapımızın olduğuna da tüm yerküre şahit oldu.” sözlerini kullandı.

2002 yılında 190 olan öğrenci yurdu sayısının 18 yılda 774’e yükseldiğinin haberini veren Kasapoğlu, bununla birlikte yurt ve oda kalitesinin arttığını, 5 yıldızlı otellerle yarışma eden bir altyapıya kavuşulduğunu vurguladı.

“Tabii ki bunların hiçbiri bir günde gerçekleştirilmiş muvaffakiyetler değil.” diyen Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın derin vizyonu ve güçlü liderliğiyle Türkiye, bir kilim misali milim milim, düğüm düğüm, ilmek ilmek işlenerek bugünlere geldi. 18 yıldaki ilerleme, akıllı bir stratejiyle, derinlikli vizyon ve güçlü gayelerle sağlandı. Kalıcı temeller üzerinde yükselen devletimizin, bugün bütün yerküre için inançlı bir liman olduğunu gururla tabir edebilirim. Elbette Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı avantajlar, süreç içerisinde süratli karar alma ve güçlü işbirlikleri gerçekleştirmek noktasında memleketimizin elindeki en değerli fırsat oldu. Türkiye, sahip olduğu yeni idare sistemiyle nitelikli uyum ve ivedi tatbikler hususunda da farkını ortaya koydu.”

Bakan Kasapoğlu, COVID-19 ile savaşta tedavi ve aşı çalışmaları ile birlikte karantina tatbiklerinin da büyük kıymete sahip olduğunu lisana getirerek, “Virüsün yurt dışı kaynaklı olması nedeniyle bilhassa yurda birinci girişlerde uygulanan 14 günlük karantina süreci hayati bir kıymet taşıdı. Sahip olduğumuz öğrenci yurdu altyapısı, bu süreci tesirli ve güçlü bir biçimde yönetmemize ek sağladı.” diye konuştu.

İş birlikleri için vesair bakanlıklara da teşekkür eden Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Dün, gerçekleştirilirken baltalanmaya, karalanmaya çalışılan bu yatırımların, bugün karşı zıdda kalınan meseleler sayesinde ne kadar kıymetli mealli yatırımlar olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bu güçlükle süreçte yurtlarımız, yalnızca gençlerimizin değil, bütün milletimizin yuvası haline gelmiştir. İşte çevre devlet olmak da bunu gerektirir. Yurtlarımızda, yalnızca bina ve yatak tahsisiyle değil, 7 gün 24 saat fedakarca çalışan işçimizle, misafirlerimize otel konforunda bir hizmet sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın bütün muhtaçlıkları, çevre uzaklık, hijyen, önlemlere azami riayetle gerçekleştirilmiştir.”

Karantina devrinde odaların mütemadi dezenfekte edildiğini belirten Kasapoğlu, “Üç öğün yemek, su, çay, meyve, ilaç üzere gereksinimler odalara servis edilmiştir. Her odaya hususî ferdî arilik ve hijyen materyalleri bırakılmıştır. Misafirlerimize, odalarında spor yapmaları için spor materyalleri gönderilmiştir. Psikolog ve diyetisyen hizmetleriyle, kitap dağıtımlarıyla ve çevre faaliyetlerle, sürecin misafirler üzerinde yaratabileceği olumsuz tesirlerin minimum seviyeye indirilmesi sağlanmıştır. Bugüne kadar yurtlarda kalan misafirlerimize binlerce kitap gönderdik. ‘Yurdumda Hayat Var’ ismiyle vatandaşlarımızın yurtlarda kaldıkları vade içerisinde not almalarını günlük tutmalarını sağlayacak anı defterlerini tedarik ettik. Tekrar misafirlerimizin his, fikir ve teklifleri memnuniyet anketleriyle titizlikle takip edilmiş, oluşan aksaklıklar varsa ivedilikle telafi edilmiştir. Memnuniyet anketi yaptık. Vatandaşlarımızın yüzde 90’a yakın bir memnuniyet orantısıyla yurtlarımızdan ayrıldığını tabir etmek istiyorum.” formunda konuştu.

Koronavirüsle savaşta değerli rol oynayan yurtlarla ilgili istatistiki haberleri paylaşan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Karantina süreci için Türkiye umumunda sahip olduğumuz kapasitenin sırf yüzde 13’ünü kullandık. Yurt altyapımızın ne kadar devasa olduğunu, yapılan yatırımlarla gelinen noktanın ne denli kapsayıcı olduğunu bir kere daha belirtmek istiyorum. Bugüne kadar 76 vilayetimizdeki 177 yurdumuzda, yerkürenin 97 farklı memleketinden gelen yekunda 77 bin 441 vatandaşımıza mesken sahipliği yaptık. Bu rakamın içerisinde bin 183 erimiz de bulunuyor. Öte yandan yurtlarımız, ağır mesailerde, üstün bir fedakarlık örneği göstererek emek veren, bu süreçte konutlarına gitmeyi tercih etmeyen sıhhat çalışanlarımız için de tahsis edildi. 56 vilayetimizde bulunan 113 öğrenci yurdumuzda 6 bin 305 sıhhat çalışanımızı misafir ettik. Yeniden Adalet Bakanlığımızın 3 binden ziyade çalışanını de misafir ettik. 20 vilayetimizde 6 bin 956 oda kapasiteli 29 yurdumuzu da muhtaçlık halinde Içtimaî İzolasyon ve Gözlem Merkezi olarak kullanılmak üzere Sıhhat Bakanlığı’na tahsis ettik. Buralarda da yekunda binden çokça vatandaşımız misafir oldu.”

Yurtlarda ağırlanan vatandaşlar için fidan dikim çalışması başlattıklarını söyleyen Kasapoğlu, şu ana kadar 45 bine yakın fidanın toprakla buluştuğunu belirtti.

Bakan Kasapoğlu, kademeli olarak sıradanlaşma sürecinin başladığını hatırlatarak, “(Yurtlarda) Karantina pratiği sona erdi. Artık de yurtlarımızı, asıl sahipleri gençlerimiz için tekrar hazırlamaya başladık. Yurtlarımız hizmetlerini tamamladı ve 700 bine yakın kıymetli gençlerimiz için dezenfekte edilmeye, temizlenmeye ve hazırlanmaya başlandı. Bu süreçte bütün vatandaşlarımıza yurtlarını ve odalarını fedakarca tahsis eden talebelerimiz en büyük teşekkürü hak ediyorlar. Verdikleri emanetleri, çok kısa bir vade içerisinde asıl sahiplerine, bedelli talebelerimize iade edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Sıradanlaşma sürecinde maske, çevre uzaklık ve aklığın ehemmiyetini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri, gençlik kampları ve spor salonlarının da ekstra önlemlerle hizmete açıldığını anımsattı.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287