Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Bakan Karaismailoğlu’dan yurt dışı uçuşlarına ait açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla savaşının tüm yerküreye örnek olduğunu belirterek “Yıl sonuna kadar birçok devlet ile uçuşları tekrar başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Konseyimizin tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma yerinde sıradanlaşma çalışmalarımız sürat kesmeden devam edecek ve turizm kolunu canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız.” tabirini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği idaresiyle telekonferansla içtima yaptı. Karaismailoğlu turizm kolunun salgınından en ziyade etkilenen kesimlerden olduğuna dikkati çekerek “Ancak ümitsizliğe kapılmayacağız. Bizler turizm kesimindeki tüm sıkıntıları kendi problemlerimiz olarak görüyoruz. Eski günlere dönmek biraz hengam alacak olsa da el birliği ile inşallah bu geçiş periyodunu muvaffakiyet ile atlatarak daha yeterli günlere daima birlikte ulaşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İç hat uçuşlarının bu ay başında başladığını hatırlatan Karaismailoğlu milletlerarası uçuşları başlatmak için de çok ağır bir diplomasi sürecinin devam ettiğini aktardı. Karaismailoğlu, Türkiye’nin inançla uçulabilecek bir devlet olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

“Yıl sonuna kadar birçok memleket ile uçuşları tekrar başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Heyetimizin tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma yerinde sıradanlaşma çalışmalarımız sürat kesmeden devam edecek ve turizm dalını canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız. Bundan kuşkunuz olmasın”

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanının 18 Haziran’da açılacak üçüncü bağımsız pistle koşut operasyon yapan Türkiye’deki birinci havalimanı olacağını belirterek Sabiha Gökçen Havalimanında imalatı süren 2. pisti yıl sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planladıklarını kaydetti.

Havalimanı Salgın Sertifikası Devri Başladı

Salgın nedeniyle havayollarının tasarrufunda çekinceler olduğuna da işaret eden Karaismailoğlu, “Bu noktada biz Havalimanı Salgın Sertifikası devrini başlattık. Yayımladığımız genelgedeki kuralları mekanına getiren havalimanlarımızı sertifikalandırıp tekrar faaliyete geçiriyoruz. Çok önemli önlemlerimiz ve sıkı bir kontrol sürecimiz var.” tabirlerini kullandı.

Karaismailoğlu, bu geçiş sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı ile tüm gerekli tedbirleri alarak salgının yabancı ziyaretçileri ve vatandaşları olumsuz etkilemesine müsaade vermeyeceklerinin altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287