Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Azerbaycan ile vizeleri kaldıran muahede onaylandı

Türkiye’ninAzerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Kosova ile imzaladığı itilaflara dair kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakü’de 25 Şubat’ta imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ileAzerbaycanCumhuriyeti Hükümeti Arasında Karşılıklı Vize Muafiyetine Dair Ittifak’ın yürürlüğe girmesi hakkında karar Resmi Gazete’de mahal aldı.

Buna nazaran, her bir devletin vatandaşı başka tarafın memleketine girmek, transit geçmek ve süreksiz olarak kalmak için kendi devletlerinin ulusal mevzuatlarının imkan verdiği azami kalış mühletleri saklı kalmak kaydıyla 90 gün mühletle vize alma yükümlülüğünden muaf tutulacak.

Türkiye ile KKTC arasında iktisadi iş birliği

Resmi Gazete’de yayımlanan, 26 Mayıs imzalı 2020 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Ittifakı’nın yürürlüğe girmesi hakkındaki karara nazaran de KKTC 2020 Ekim sonuna kadar 2021 yılını kapsayan Ekonomik Program teklifi ve 2020 yılı sonuna kadar yapısal dönüşüm adımlarını ve ıslahat hareketlerini içeren en az 3 yıllık bir plan hazırlayacak. 

Türkiye ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hibe ve kredi yardımında bulunacak ve KKTC’ye gereksinim duyacağı ortamlarda teknik yardım sağlayacak.

Ankara’da 11 Şubat’ta imzalanan Türkiye ile Kosova Arasındaki Özgür Ticaret Mutabakatı’nın “Menşeli Ürünler” Kavramının metotlarına ait ek hakkındaki Resmi Gazete kararına nazaran ise Pan-Avrupa-Akdeniz tercihli menşe kurallarına dair Bölgesel Konvansiyonunun Lahika 1 ve Lahika 2’sinin ilgili kararları beğenilen olacak.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287