Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Astroloji Nedir ?

Astroloji’nin kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Ezelden beri ortak gelen astroloji tanımı ise şu şekildedir; gökyüzünde bulunan yıldızların doğa üstü bir kozmik gücü olduğuna inanılır. Bu kozmik güç ise insanların üzerinde sağlık, aşk, maddiyat ve daha bir çok konuda etkili olduğu savunulur. Kısacası insan ile alem arasında bir bağ olduğuna inanç vardır.

Çok eski uygarlıklardan bu yana astrolojiye dair ilgili kanıtlar ve tarihi kalıntılar bulunmuştur. Bunlardan en eskiye dayananı yaklaşık 5 bin yıl önce, Kral Sargos’un kehanetler için hazırlattığı Sargos Tabletleridir. Astroloji tarih boyunca zorlu ve kolay süreçlerden geçmiştir. Kaldeliler devleti sayesinde çok iyi bir konuma gelen Astroloji, Kaldeli devleti yıkıldıktan sonra ülke içerisnde bulunan Astrologlar dünyanın dört bir yanına doğru yayıldılar. Gittikleri yerde kendileri ile getirdikleri doktrinler sayesinde bir bilim haline getirmeye başladılar. Asur Babil dininde inanç şeklinde ortaya çıkan Astroloji, Romalılar’da kötü bir gözle bakılan bilim olmuştur. Romalılar’da fal baktıran bir kişi sınır dışı edilirdi. Yine de buna rağmen hızla yayılmış halkın her kesiminden insanlar kayıtsız kalmamışlardır.

Astroloji tarihi süreçte bu şekilde ilerlerken modern hayatta ilerleme hikayesi çok daha ilginçtir. Astrolojiyi bir bilim olarak kabul ettiren kişi Amerikalı bir kadın olan Evangeline Adams’tır. Uzak doğu, mezopotamya ve afrika coğrafyasında uzunca yıllar astronomi ile ilgili çalışmalar yapan Evangeline, bir gün kendi yıldız falına bakarken New York’a gitmesini görür ve hemen ardından New York’a gider bir hotele yerleşir. Hotelin sahibi ile muhabbet gelişir ve hotelin sahibi bu tür şeylere inanmaz yine de falına baktırır. Bu fal bakımından sonra Evangeline hotel sahibine başına çok büyük felaket geleceğini söyler. Gülümseyip geçen adamın ertesi gün hoteli yanar ve bu yangın sonucunda eşini ve kızını kaybetmiştir. Hotel sahibi basın açıklamasında bu olayı anlatınca Evangeline Adams ünlü olmuştur. Yalnız o dönem yıldız falı bakması yasak olduğu için mahkemede yargılanmak için mahkemeye çıkartılmıştır. Bu yargılamada büyü olmadığını bilim olduğunu söylemesine üzerine ispat beklenir. Baktığı yıldız fallarında tanımadığı kişileri birebir tarif edince, bilim olduğunu ispatlamış ve Astronomi alanında çalışmasına izin verilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287